Praca zbiorowa – „Jaruzelski i inni o stanie wojennym”

opublikowano: 2023-11-28 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Jaruzelski i inni o stanie wojennym. Stenogram debaty zorganizowanej w Wojskowym Instytucie Historycznym z okazji dziesiątej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego”, wstęp i redakcja Jan Ryszard Sielezin, opracowanie dokumentu i posłowie Piotr Brzeziński, Gdańsk 2023. Autorem przedmowy do książki jest Mateusz Smolana.
REKLAMA
Praca zbiorowa
„Jaruzelski i inni o stanie wojennym. Stenogram debaty zorganizowanej w Wojskowym Instytucie Historycznym z okazji dziesiątej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego”
Wydawca:
Instytut Dziedzictwa Solidarności
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda
Liczba stron:
224
Format:
17,5 x 24,5 cm
Redakcja:
Jan Ryszard Sielezin (redakcja merytoryczna i wstęp), Mirosław Wójcik (redakcja językowa, korekta, indeks), Piotr Brzeziński (opracowanie dokumentu i posłowie)
ISBN:
978-83-969326-6-2

Publikacja w wersji cyfrowej i papierowej jest bezpłatna. Plik cyfrowy będzie dostępny na stronie internetowej Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Egzemplarz papierowy można otrzymać w siedzibie instytucji (Targ Drzewny 8, 80-886 Gdańsk) lub wysyłając zamówienie na adres: [email protected].

Dzięki niniejszemu opracowaniu czytelnik ma sposobność zapoznania się z opiniami dotyczącymi przyczyn oraz przebiegu stanu wojennego, padającymi z ust gen. Wojciecha Jaruzelskiego, jak i szeregu decydentów z jego otoczenia. Interesujący w tym wypadku jest fakt, że odnotowane wypowiedzi zostały sformułowane w bardzo specyficznym momencie. Stosunkowo na świeżo, bo jedynie po dziesięciu latach od pamiętnego grudnia 1981 r. […] Publikacja stanowi unikatowe, a równocześnie uniwersalne opracowanie materiału źródłowego pozwalającego w sposób bardzo rzadko spotykany przyjrzeć się wydarzeniom i faktom dotyczącym stanu wojennego opowiedzianym przez grono decydentów (z gen. Jaruzelskim na czele) mających bezpośredni wpływ na wydarzenia tamtych dni.
- dr hab. Olgierd Grott, prof. UJ
W połowie lat 90. ubiegłego stulecia prof. Roman Wapiński, znany gdański historyk, powiedział, że jeśli w jakiejś monografii historycznej są 2–3 strony, gdzie przytoczone są nowe fakty albo mamy do czynienia z odmienną interpretacją znanych wydarzeń, to warto taką książkę opublikować. Książka »Jaruzelski i inni o stanie wojennym« z naddatkiem spełnia to kryterium. Odnosi się to nie tylko do bardzo ciekawego stenogramu debaty zorganizowanej w Wojskowym Instytucie Historycznym z okazji 10 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, ale także do wszystkiego, o co wzbogacił tę pracę dr Piotr Brzeziński. Można za św. Augustynem powiedzieć: Tolle lege! [Weź, czytaj!], gdyż bez wątpienia littera docet [litera uczy]. Tak, bierz i czytaj, bo dzięki tej książce będziesz miał lepszą orientację w sporze o stan wojenny zapoczątkowany 12/13 grudnia 1981 r., a przecież sam spór daleki jest od rozstrzygnięcia.
- dr hab. Lech Mażewski, em. prof. WSAiB w Gdyni

Polecamy również odwiedzenie strony internetowej Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone