Autor: Redakcja
Tagi: Newsy, Redakcyjne, Książki, Polska
Opublikowany: 2011-05-13 18:48
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Premier odebrał książki od internautów!

Organizatorzy akcji „Czytam, bo lubię to” - Michał Świgoń (Histmag.org) i Sławomir Krempa (Granice.pl) wręczyli premierowi Donaldowi Tuskowi 10 książek, które wyłoniło jury ekspertów oraz grono internautów głosujących na stronie internetowej: http://czytambolubieto.pl. Szef rządu odebrał prezent w piątek po godzinie 16:00, podczas Warszawskich Targów Książki.
REKLAMA
Od lewej: Sławomir Krempa, premier Donald Tusk, Michał Świgoń
  • Wśród polecanych pozycji znalazły się dzieła klasyczne - “Polityka” Arystotelesa, czy “Makbet” Williama Szekspira. Internauci wybrali również Biblię jako jedno ze źródeł kultury europejskiej – komentował wybór Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. W finałowej dziesiątce znalazły się też “Biesy” Fiodora Dostojewskiego, na nowo przetłumaczone “Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jarosława Haszka, “Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, ale też książki nowsze - “Przypadek Adolfa H.” Erica-Emmanuela Schmitta, czyli alternatywna historia życia niemieckiego dyktatora i rozważania na temat tego, co stałoby się, gdyby Hitler faktycznie został malarzem. Z dziedziny fantastyki zaproponowano “Świat finansjery” Terry’ego Pratchetta - opowieść o świecie nie istniejącym, ale pod względem realiów nie aż tak odległym od naszego. - Na koniec wręczyliśmy premierowi “biblię zarządzania”, czyli “Sztukę wojny” Sun Tzu. - dodaje Krempa.
  • Niektórzy twierdzą, że “Sztuka wojny” to tak naprawdę dzieło mówiące o relacjach damsko-męskich - żartował, odbierając książki, premier Donald Tusk. - Oczywiście, wiele spośród tytułów przekazanych mi przez Państwa posiadam i z radością przekażę je - zgodnie z postulatami akcji - bibliotece. Część jednak zachowam i z przyjemnością przeczytam.  

Najwięcej głosów internautów otrzymała książka “Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” autorstwa dra Janusza Sibory, nagrodzona już w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną “Historia Zebrana”. Premier – jako historyk z wykształcenia – przeglądał tę książkę z wyraźnym zainteresowaniem. Wszystkie wybrane pozycje zostały nieodpłatnie przekazane przez ich wydawców. Wśród fundatorów znaleźli się: Czytelnik, Helion, PISM, Prószyński i S-ka, PWN, Św. Wojciech, Zielona Sowa, Znak.

Organizatorzy happeningu poprosili również szefa rządu o polecenie uczestnikom akcji wybranej książki:

  • Choć może powinienem rekomendować dzieło polskiego autora, gorąco chciałbym polecić czytelnikom książkę: “Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseiniego – mówił podczas spotkania z organizatorami akcji premier Donald Tusk. – Zapewne wielu z Państwa miało okazję obejrzeć film pod tym samym tytułem, jednak książka ta jest bezkonkurencyjna i naprawdę warto po nią sięgnąć.
  • Ogromnie cieszymy się, że premier zdecydował się polecić właśnie książkę Hosseiniego - podkreśla wydawca, Andrzej Kuryłowicz. - To pisarz znany na całym świecie, a o wartości jego powieści nie ma potrzeby przekonywać. Dotychczas opublikowaliśmy obie napisane przez niego książki i wraz z wiernymi czytelnikami czekamy na trzecią.

Akcja “Polećmy książki premierowi” rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia. Dziennikarz serwisu “Histmag.org”, Łukasz Grzesiczak, opisał w artykule: “Książki dla Tuska” historię kanadyjskiego pisarza, Yanna Martela. - Aby przeciwdziałać rosnącej obojętności kanadyjskich polityków wobec literatury, Martel zaczął regularnie wysyłać książki wraz z rekomendacjami premierowi Stephenowi Harperowi. Tekst został zakończony pytaniem: “A co Wy polecilibyście naszemu premierowi do czytania?” Wywiązała się wartościowa dyskusja - opowiada Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org. Z czasem inicjatywę poparli znani dziennikarze, przedstawiciele instytucji branżowych, naukowcy, wydawcy. - Chcieliśmy pokazać, że czytanie jest modne, zachęcić do dyskusji o problemach czytelnictwa w Polsce i do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby przeciwdziałać postępującemu kryzysowi. Myślę, że nam się to w jakimś stopniu udało - dodaje Świgoń.

Organizatorzy podsumują akcję w Sali Puszkina Pałacu Kultury i Nauki w niedzielę o godzinie jedenastej, w ostatni dzień Warszawskich Targów Książki. Gorąco Was na tę konferencję zapraszamy!

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy