Premier odebrał książki od internautów!

opublikowano: 2011-05-13 18:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Organizatorzy akcji „Czytam, bo lubię to” - Michał Świgoń (Histmag.org) i Sławomir Krempa (Granice.pl) wręczyli premierowi Donaldowi Tuskowi 10 książek, które wyłoniło jury ekspertów oraz grono internautów głosujących na stronie internetowej: http://czytambolubieto.pl. Szef rządu odebrał prezent w piątek po godzinie 16:00, podczas Warszawskich Targów Książki.
REKLAMA
Od lewej: Sławomir Krempa, premier Donald Tusk, Michał Świgoń
  • Wśród polecanych pozycji znalazły się dzieła klasyczne - “Polityka” Arystotelesa, czy “Makbet” Williama Szekspira. Internauci wybrali również Biblię jako jedno ze źródeł kultury europejskiej – komentował wybór Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. W finałowej dziesiątce znalazły się też “Biesy” Fiodora Dostojewskiego, na nowo przetłumaczone “Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej” Jarosława Haszka, “Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego, ale też książki nowsze - “Przypadek Adolfa H.” Erica-Emmanuela Schmitta, czyli alternatywna historia życia niemieckiego dyktatora i rozważania na temat tego, co stałoby się, gdyby Hitler faktycznie został malarzem. Z dziedziny fantastyki zaproponowano “Świat finansjery” Terry’ego Pratchetta - opowieść o świecie nie istniejącym, ale pod względem realiów nie aż tak odległym od naszego. - Na koniec wręczyliśmy premierowi “biblię zarządzania”, czyli “Sztukę wojny” Sun Tzu. - dodaje Krempa.
  • Niektórzy twierdzą, że “Sztuka wojny” to tak naprawdę dzieło mówiące o relacjach damsko-męskich - żartował, odbierając książki, premier Donald Tusk. - Oczywiście, wiele spośród tytułów przekazanych mi przez Państwa posiadam i z radością przekażę je - zgodnie z postulatami akcji - bibliotece. Część jednak zachowam i z przyjemnością przeczytam.  

Najwięcej głosów internautów otrzymała książka “Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” autorstwa dra Janusza Sibory, nagrodzona już w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną “Historia Zebrana”. Premier – jako historyk z wykształcenia – przeglądał tę książkę z wyraźnym zainteresowaniem. Wszystkie wybrane pozycje zostały nieodpłatnie przekazane przez ich wydawców. Wśród fundatorów znaleźli się: Czytelnik, Helion, PISM, Prószyński i S-ka, PWN, Św. Wojciech, Zielona Sowa, Znak.

Organizatorzy happeningu poprosili również szefa rządu o polecenie uczestnikom akcji wybranej książki:

  • Choć może powinienem rekomendować dzieło polskiego autora, gorąco chciałbym polecić czytelnikom książkę: “Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseiniego – mówił podczas spotkania z organizatorami akcji premier Donald Tusk. – Zapewne wielu z Państwa miało okazję obejrzeć film pod tym samym tytułem, jednak książka ta jest bezkonkurencyjna i naprawdę warto po nią sięgnąć.
  • Ogromnie cieszymy się, że premier zdecydował się polecić właśnie książkę Hosseiniego - podkreśla wydawca, Andrzej Kuryłowicz. - To pisarz znany na całym świecie, a o wartości jego powieści nie ma potrzeby przekonywać. Dotychczas opublikowaliśmy obie napisane przez niego książki i wraz z wiernymi czytelnikami czekamy na trzecią.

Akcja “Polećmy książki premierowi” rozpoczęła się na przełomie marca i kwietnia. Dziennikarz serwisu “Histmag.org”, Łukasz Grzesiczak, opisał w artykule: “Książki dla Tuska” historię kanadyjskiego pisarza, Yanna Martela. - Aby przeciwdziałać rosnącej obojętności kanadyjskich polityków wobec literatury, Martel zaczął regularnie wysyłać książki wraz z rekomendacjami premierowi Stephenowi Harperowi. Tekst został zakończony pytaniem: “A co Wy polecilibyście naszemu premierowi do czytania?” Wywiązała się wartościowa dyskusja - opowiada Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org. Z czasem inicjatywę poparli znani dziennikarze, przedstawiciele instytucji branżowych, naukowcy, wydawcy. - Chcieliśmy pokazać, że czytanie jest modne, zachęcić do dyskusji o problemach czytelnictwa w Polsce i do szukania rozwiązań, które pozwoliłyby przeciwdziałać postępującemu kryzysowi. Myślę, że nam się to w jakimś stopniu udało - dodaje Świgoń.

Organizatorzy podsumują akcję w Sali Puszkina Pałacu Kultury i Nauki w niedzielę o godzinie jedenastej, w ostatni dzień Warszawskich Targów Książki. Gorąco Was na tę konferencję zapraszamy!

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone