Autor: Paweł Rzewuski
Tagi: Wydarzenia, Książki, Ujęcia przekrojowe, Polska, Wielkopolska
Opublikowany: 2014-06-17 12:30
Licencja: wolna licencja

Premiera „Słownika biograficznego wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza”

Wydaje się, że jest coś przewrotnego w książce która traktuje o mieszkańcach Wielkopolski, którzy dzielnie przemierzali morza. Autor Mariusz Borowiak, przekonuje że Wielkopolanie wielokrotnie wybierali się na zamorskie wojaże. Książkę wydano pod patronatem Histmag.org
REKLAMA

„Słownik biograficzny wielkopolskich emigrantów, podróżników i ludzi morza” to pierwsze pełne opracowanie, przedstawiające dzieje 445 mieszkańców Wielkopolski, którzy poprzez swoją pracę związali życie z morzem. Cześć z nich służyła w marynarce wojennej, część podróżowała razem z flotą handlową. Książka jest zwieńczeniem blisko trzydziestoletniej pracy autora, podczas której zbierał on dokumenty i materiały biograficzne. Wśród nich znalazły się również relacje świadków i wspomnienia rodzin podróżników. Autor wykorzystał między innymi zbiory z Izby Pamięci Jerzego Pertka w Poznaniu, Archiwum Marynarki Wojenne w Gdyni ale też Bundesarchiv Militärarchiv w Freiburgu, oraz U-Boot-Museum w Cuxhaven-Altenbruch.

Słownik obejmuje szerokie ramy czasowe. Pierwsze biogramy dotyczą osób żyjących w X wieku, ostatnie zaś: już w czasach współczesnych. Każdy biogram składa się z dwóch części. Najpierw przedstawiony zostaje właściwy życiorys opisywanej postaci, później zaś poznajmy poświęconą jej literaturę. Całość publikacji została wzbogacona biogramami, postaciami, fotografiami oraz licznymi ikonografiami i zdjęciami okrętów, na których bohaterowie słownika odbywali swoją służbę. Publikacja dzięki przystępnemu językowi jest skierowana do szerokiego grona odbiorców.

Jednym z kluczy, wedle którego autor dokonywał wyboru bohaterów swojej pracy, był ich stosunek do swojego pochodzenia. Każda z osób, której biogram znalazł się w słowniku, rozsławiał w swoich podróżach Polskę i Wielkopolskę. Jak pisał w posłowiu profesor doktor habilitowany Zbigniew Pilarczyk:

Dzisiaj, gdy coraz bardziej jesteśmy zainteresowani przeszłością swojej „małej ojczyzny”, takie teksty jak ten mają ogromną szansę powodzenia […] Jestem przekonany, że książka ta nie należy do tych, którą się przeczyta i odkłada w najodleglejszy fragment półki. Wręcz przeciwnie powinna ona nam towarzyszyć i być zawsze pod ręką.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy