Premiera audiobooka: Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź) – „Z czego się śmiano w średniowieczu?”

opublikowano: 2024-05-09 05:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Średniowiecze wcale nie było tak ponurą epoką, jak nam się powszechnie wydaje. W kulturze i mentalności tamtych czasów było dużo miejsca na kpinę, parodię czy śmiech. Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź) w nowym audiobooku odkrywa przed nami tajemnice... poczucia humoru w wiekach średnich. Przekonajcie się, co bawiło ludzi średniowiecza!
REKLAMA
Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź)
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format:
MP3
ISBN:
978-83-65156-68-6
Czas:
03:01:06

Zobacz też nasze pozostałe e-booki i audiobooki!

Przejdź do opcji zakupu audiobooka!  Audiobook dostępny również jako e-book.

Średniowiecze kojarzymy z ciemnymi wiekami – epoką fanatyzmu religijnego, biedy, zapaści intelektualnej i wszechogarniającej przemocy. Od dłuższego czasu historycy pokazują, że obraz ten jest fałszywy, a wieki średnie to okres pełen kontrastów i ważkich osiągnięć. Równolegle do żarliwości chrześcijańskiej występowało bowiem karnawałowe szaleństwo, a symbolem tych czasów może być zarówno okuty w blachy rycerza, jak i... błazen.

Świat średniowieczny widziany w krzywym zwierciadle zasiedlany jest przez różne postacie – wagantów, fantastyczne stworzenia, małpy udające rycerzy czy alchemików, grzesznych duchownych, karykaturalne diabły i przedstawienia z wielkich gotyckich katedr, które w żaden sposób nie pasują do powagi miejsc w których się znajdują...

„Z czego się śmiano w średniowieczu?” to przewodnik po najważniejszych tropach humoru wieków średnich. Autorka z uwagą czyta teksty literackie, ale patrzy też na ich marginesy – żartobliwe rysunki zdobiące rękopisy mówią bowiem tak samo wiele o mentalność ludzi żyjących kilkaset lat temu, jak podniosłe romanse czy dumne kroniki.

Aleksandra Pawłowska (z domu Niedźwiedź) – magister historii sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, a także licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie. Z zawodu dziennikarka. Od zawsze pasjonuje się historią, szczególnie kulturą dojrzałego średniowiecza oraz epoką stanisławowską. Współpracuje z portalem Histmag.org od 2016 roku. Miłośniczka kryminałów, starych filmów i spacerów po Warszawie.

Lektor: Maciej Marcinkowski

Posłuchaj fragmentu książki: MP3 

Spis treści:

 • Czy w średniowieczu było miejsce na śmiech?
 • W krzywym zwierciadle
 • Karnawał. Czas, kiedy świat staje na głowie
 • Śmiech jako instytucja, czyli rzecz o średniowiecznym błaźnie
 • Misteria i intermedia
 • Fabliaux – powiastki ucieszne a swawolne
 • Waganci – średniowieczni buntownicy
 • Drôlerie – żart zakamuflowany w sztuce sakralnej
 • Figle artystów
 • Nie taki diabeł straszny, jak go malują
 • Humor skatologiczny
 • Poczucie humoru a Kościół
 • Zakończenie. Granice tego, co dozwolone
 • Bibliografia
Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź)
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format:
MP3
ISBN:
978-83-65156-68-6
Czas:
03:01:06
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Aleksandra Niedźwiedź
Magister historii sztuki. Studia ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Z zawodu licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie. Lubi łączyć nieprzystające do siebie rzeczy, takie jak zainteresowanie historią średniowiecza oraz epoką stanisławowską, czy zamiłowanie do muzyki klasycznej i punk rocka.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone