Premiera audiobooka: Tomasz Leszkowicz – „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

opublikowano: 2022-11-08 06:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy marszałek Konstanty Rokossowski stworzył siłę LWP? Co polscy żołnierze robili na Synaju i Wzgórzach Golan? Na te i wiele innych pytań dotyczących polskich żołnierzy odpowiada Tomasz Leszkowicz w wydanym przez portal Histmag audiobooku „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”. Jeśli nie macie czasu czytać, posłuchajcie o dylematach, z którymi dowódcy polskiej armii musieli mierzyć się, będąc pod wpływem ZSRR.
REKLAMA
Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format:
MP3
ISBN:
978-83-65156-57-0
Czas:
5:06:23

Zobacz też nasze pozostałe e-booki i audiobooki!

Przejdź do opcji zakupu e-booka!

Przez blisko pół wieku po zakończeniu II wojny światowej Polska znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Oznaczało to konieczność uczestnictwa w rywalizacji między ZSRR i Stanami Zjednoczonymi oraz ich sojusznikami. Świat ogarnęła długa i niepewna Zimna Wojna.

Dr Tomasz Leszkowicz zaprasza nas do koszar, na poligony i pola walki, a także uchyla drzwi do gabinetów w Warszawie i Moskwie, gdzie zapadały postanowienia o praktycznej stronie „braterstwa broni”.

Czy marszałek Konstanty Rokossowski stworzył siłę LWP? Jak dowództwo Sił Zbrojnych PRL przygotowywało się do wybuchu III wojny światowej? Co polscy żołnierze robili na Synaju i Wzgórzach Golan?

Autor w oparciu o bogatą kwerendę źródłową prezentuje Ludowe Wojsko Polskie jako bardzo złożony i wieloaspektowy organizm. Było ono nie tylko siłą zbrojną gotową realizować polecenia komunistycznych decydentów, ale również narzędziem politycznej indoktrynacji oraz przestrzenią rozkwitu błyskotliwych karier.

Tomasz Leszkowicz (ur. 1988) – doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Członek redakcji merytorycznej Histmag.org od października 2006 roku, redaktor naczelny w latach 2014–2017. Specjalizuje się w historii XX wieku, interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W wolnym czasie gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Lektor: Maciej Uba

Posłuchaj fragmentu książki: MP3 

Spis treści:

  • Wprowadzenie 7
  • Kadry Ludowego Wojska Polskiego. Polityka personalna w wojsku w pierwszych latach powojennych 11
  • Armia Rokossowskiego – jak radziecki marszałek stworzył siłę polskiego wojska? 25
  • Garnizony LWP, czyli w oczekiwaniu na wojnę światową… 41
  • Atomowe pole walki i desant na Danię… Jak LWP szykowało się do III wojny światowej? 55
  • Będzie wojna! Paniki wojenne w PRL 83
  • Zardzewiała śmierć. Rozminowanie ziem polskich po II wojnie światowej 99
  • Kryzys polsko-czechosłowacki 1945 roku – dogrywka przedwojennego konfliktu 117
  • Interwencja, która zabiła nadzieję. Operacja „Dunaj” i udział w niej Ludowego Wojska Polskiego 129
  • LWP w błękitnych hełmach. Polacy na Synaju i Wzgórzach Golan 161
  • Bibliografia 175
Tomasz Leszkowicz
„Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format:
MP3
ISBN:
978-83-65156-57-0
Czas:
5:06:23
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone