Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w ojczystej ziemi. W sobotę odbędzie się ich pochówek w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

opublikowano: 2022-11-11 17:38
wolna licencja
poleć artykuł:
W sobotę, 12 listopada, około 13.00 w Warszawie wyląduje samolot ze szczątkami prezydentów RP na uchodźstwie. Po krótkich uroczystościach powitalnych w asyście honorowej Wojska Polskiego, trumny ze szczątkami prezydentów zostaną przewiezione ulicami miasta do Świątyni Opatrzności Bożej. Tutaj odbędzie się msza święta, a następnie pochówek w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
REKLAMA

Zobacz także:

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Polski, w tym prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda oraz prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, członkowie rodzin prezydentów RP na uchodźstwie oraz reprezentanci brytyjskiej Polonii.

Z Cmentarza Lotników Polskich w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech pierwszych Prezydentów PR na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.

Na lotnisku wojskowym w Warszawie powitają ich przedstawiciele polskiego rządu. Uroczystość odbędzie się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz otoczeniu sztandarów jednostek wojskowych dziedziczących tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Program uroczystości

Po zmówieniu modlitwy przez kapelana wojskowego oraz odegraniu hymnu, trumny zostaną przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej. Kondukt żałobny będzie składał się z karawanów z trumnami prezydentów, pojazdów wojskowych oraz asysty motocyklowej policji. Trasa przejazdu przebiega ulicami: Al. Żwirki i Wigury, Marynarską, Rzymowskiego, Al. Wilanowską i Al. Rzeczypospolitej.

O godz. 15.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się żałobna msza święta, którą poprowadzi kardynał Kazimierz Nycz. Po zakończeniu mszy głos zabiorą prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W uroczystościach swój udział zapowiedział również marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Po przemówieniach kondukt żałobny uda się do podziemi Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie nastąpi złożenie do sarkofagów szczątków prezydentów RP na uchodźstwie. Obok Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostanie również pochowany ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski wraz z Małżonką, którzy obecnie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

REKLAMA

W trakcie składania trumien w sarkofagach, około godz. 16.30, przed świątynią zostaną oddane potrójne salwy honorowe, a we wszystkich warszawskich parafiach zabiją dzwony. Zakończenie uroczystości przewidziano na godz. 17:00.

Otwarcie Izby Pamięci poświęconej prezydentom RP na uchodźstwie

Ostatnim elementem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie Izby Pamięci poświęconej prezydentom RP na uchodźstwie. Tego dnia Mauzoleum i Izba Pamięci będą udostępnione dla zwiedzających z zachowaniem pierwszeństwa zaproszonych gości. Obydwa obiekty będzie można zwiedzać od 14 listopada, od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-17:00. ***

Sprowadzenie do Polski szczątków prezydentów RP na uchodźstwie oraz utworzenie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej wieńczy 4-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną zasługą prezydentów RP na uchodźstwie było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 r. aż do pierwszych, w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 r. Zakończeniem misji prezydentów było uroczyste przekazanie w 1990 r. na Zamku Królewskim w Warszawie insygniów prezydenckich. Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, przekazał je Lechowi Wałęsie – pierwszemu polskiemu prezydentowi wybranemu w wyborach powszechnych po II wojnie światowej.

Istnienie polskiego rządu i działalność prezydentów RP na uchodźstwie dawały Polakom nadzieję, że ich ojczyzna w końcu odzyska wolność po ciężkich latach okupacji i totalitaryzmów.

Urząd sprawowali kolejno:

  • Władysław Raczkiewicz,
  • August Zaleski,
  • Stanisław Ostrowski,
  • Edward Raczyński,
  • Kazimierz Sabbat,
  • Ryszard Kaczorowski.

Projekt objęty jest Patronatem Narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone