Przeczytaj zanim obejrzysz - bestseller Roberta Harrisa „Oficer i szpieg” w księgarniach!

opublikowano: 2019-12-26 23:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
11 grudnia nakładem Wydawnictwa Albatros do księgarni trafił „Oficer i szpieg" - wznowiona edycja bestsellerowej powieści angielskiego pisarza Roberta Harrisa. Na bazie opisanej przez Harrisa prawdziwej historii, autor wspólnie z Romanem Polańskim stworzył scenariusz najnowszego filmu polskiego reżysera.
REKLAMA
„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

W 2012 roku Robert Harris spotkał się z Romanem Polańskim w Paryżu, aby porozmawiać o wspólnych planach na przyszłość (panowie współpracowali już wcześniej przy adaptacji powieści Harrisa „Autor widmo"). - Zauważyłem, że Roman miał książki na temat afery Dreyfusa. Zapytałem go, czy rozważa zrobienie filmu na ten temat. Powiedział, że zawsze bardzo chciał to zrobić, ale nie znalazł odpowiedniego sposobu (na opowiedzenie historii – przyp. red.) – zdradził Harris w rozmowie z „The Guardian”. Polański zaproponował pisarzowi, żeby podjął się wyzwania. Harris przemyślał propozycję i wtedy odkrył osobę pułkownika Picquarta, postać, która dotąd pozostawała w cieniu sprawy, a miała bardzo istotny wpływ na ujawnienie prawdy.

Pisarz zaczął więc pracować nad powieścią i scenariuszem do filmu Polańskiego. „Oficer i szpieg" bardzo wiernie odtwarza autentyczne wydarzenia. Żadna z postaci na kartach tej książki, nawet najbardziej epizodyczna, nie jest całkowicie fikcyjna i prawie wszystko, o czym tu piszę, przynajmniej do pewnego stopnia wydarzyło się naprawdę – zapewnia Harris.

[Źródło: Booklips.pl]

Powieść „Oficer i szpieg" stała się światowym bestsellerem. Zebrała też fantastyczne recenzje. W 2014 roku Robert Ostaszewski w tygodniku Polityka przyznał książce 4 na 5 gwiazdek podkreślając jej współczesny wydźwięk. - Wbrew pozorom ta książka nie jest tylko i wyłącznie kolejną sensacyjną historią. Przypominając aferę Dreyfusa, Harris zwraca uwagę na wszechmoc rozmaitych tajnych służb, które w imię walki z terroryzmem czy dbania o tzw. bezpieczeństwo narodowe łamią prawo i niszczą ludzi - pisze Ostaszewski.

O czym opowiada książka?

Powieść osnuta wokół afery Dreyfusa, politycznego skandalu, który wstrząsnął Europą końca XIX wieku. Młody francuski oficer odkrywa, że najgłośniejszy proces o zdradę ojczyzny opierał się na sfabrykowanych dowodach. Najwyżsi rangą dowódcy wojskowi robią wszystko, żeby zatuszować sprawę – Georges Picquart podejmuje jednak walkę o ujawnienie prawdy.

„Oficer i szpieg" to jednocześnie trzymający w napięciu thriller polityczno-szpiegowski i uniwersalna powieść o wynaturzeniach władzy. To także historia o służbach specjalnych, które wymykają się spod kontroli prawa i uprawiają własną politykę, wedle której w imię „bezpieczeństwa narodowego" można gwałcić prawa jednostki.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Wznowiona nakładem Wydawnictwa Albatros powieść „Oficer i szpieg" trafi do księgarń w całej Polsce 11 grudnia. Z kolei film Romana Polańskiego „Oficer i szpieg" będziemy mogli zobaczyć w kinach od 27 grudnia.

Zobacz polski zwiastun filmu „Oficer i szpieg"

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty". Epicki thriller „Oficer i szpieg" na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

„Oficer i szpieg" opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta", „Wilk z Wall Street"), Louis Garrel („Marzyciele") i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze"). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista" na stałe współpracujący z Polańskim.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg" to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej filmu „Oficer i szpieg”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone