Przegląd informacji archeologicznych (listopad 2011)

opublikowano: 2011-12-12 07:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Wielokilogramowy skarb odlewnika, być może najmniejsza wybita w Polsce moneta i prahistoryczne ryty naskalne z Egiptu, to niektóre spośród najciekawszych odkryć archeologicznych, o których poinformowano w listopadzie 2011 roku.
REKLAMA

10 kg wyrobów z brązu i żelaza sprzed 2500 lat znalazł Adam Ryzner z Jasienia (woj. lubuskie), gdy wybrał się na grzyby w okoliczne lasy. W ocenie archeologów jest to skarb należący do starożytnego odlewnika. Tworzą go przeróżne przedmioty z brązu, wśród których są grzywny, czyli pręty będące formą handlową tego metalu, a także destrukty – nieudane wyroby, które metalurg trzymał ze względu na cenny surowiec. Więcej informacji.

Skarb wkrótce po znalezieniu (fot. Julia Orlicka-Jasnoch)

Po trzech latach przygotowań z dna Wisły wydobyto XVII-wieczne skarby: elementy pochodzące prawdopodobnie z Zamku Królewskiego, zrabowane w czasie szwedzkiego potopu. W czasie najazdu na Polskę Szwedzi rabowali na potęgę, a łupy, m.in. dzieła sztuki, spławiali łodziami w dół Wisły, po czym ładowali na statki i wywozili. W archiwach zachowały się wzmianki dotyczące wypadków podczas żeglugi – nadmiernie obciążone zrabowanymi dobrami łodzie tonęły, a łupy ginęły w wiślanym nurcie. Więcej informacji.

Pozostałości średniowiecznego mostu wzniesionego w połowie XV w. na zamku krzyżackim w Malborku znaleźli archeolodzy z firmy Antiqua pod kierunkiem dr. Bogdana Bobowskiego. Fosa zamkowa dostarczyła też wielu drobnych zabytków: monety z czasów krzyżackich, polskich i pruskich, groty bełtów, pociski ołowiane, kule kamienne. Broń archeolodzy wiążą z potyczkami, które w tym miejscu rozegrały się w 1457 roku. Więcej informacji.

W okolicach Mikołajek (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy odkryli pozostałości dużej i bogatej osady z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów (I–VII w.). „Zebraliśmy spory zbiór metalowych ozdób, głównie zapinek, szpil, zawieszek, sprzączek, ale również monet z obszarów Cesarstwa Bizantyjskiego, które świadczą o znacznej zamożności i szerokich kontaktach ludności zamieszkującej osadę” – informuje dr Mirosław Rudnicki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji.

REKLAMA

Przedstawiciele naszego gatunku zasiedlili Europę kilka tysięcy lat wcześniej niż dotąd sądziliśmy. Naukowcy doszli do tego wniosku dzięki ponownej analizie i datowaniu szczątków ludzkich znalezionych wiele lat temu w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Badania te wykazały, że Homo sapiens byli w Europie już trochę ponad 40 tys. lat temu. Więcej informacji.

Fragment szczęki z jaskini Kenta (fot. Chris Collins (NHM) and Torquay Museum)

Celtycką monetę o średnicy 6,5 mm znaleziono w okolicach Kalisza podczas badań prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz miejscowych archeologów. Według Sławomira Miłka z kaliskiego Muzeum Okręgowego jest to najmniejsza moneta wybita w Polsce. Numizmat waży 0,201 grama i najpewniej ma ponad 1900 lat. Więcej informacji.

Tak wygląda najmniejsza znana celtycka moneta wybita na terenie naszego kraju (fot. Adam Kędzierski)

Podczas badań związanych z remontem Wieży Piastowskiej w Opolu archeolodzy natrafili na pozostałości murów średniowiecznego zamku. Odkrycie było sporą niespodzianką, gdyż naukowcy podejrzewali, że wszystkie ślady zamku w Opolu, z wyjątkiem wieży, zniszczono przed II wojną światową. Więcej informacji.

15 tysięcy lat temu ludzie mieszkający nad Nilem wykonywali naskalne ryty, które pod względem stylu są bardzo podobne do malowideł z europejskich jaskiń. Ryty odkryto już kilkadziesiąt lat temu, ale dopiero teraz udało się naukowcom dość przekonująco ustalić ich wiek. „Naskalne paleolityczne dzieła z Qurty zdradzają nam, że dobrze znana sztuka jaskiniowa z Europy nie była izolowanym fenomenem” – podkreślają badacze. Więcej informacji.

Redakcja: Roman Sidorski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Pastuszka
Twórca i redaktor naczelny serwisu Archeowieści poświęconego głównie najnowszym odkryciom i badaniom z zakresu archeologii, paleoantropologii i paleontologii. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2010 zorganizowanego przez PAP i MNiSW. Z wykształcenia prawnik.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone