Autor: Mateusz Balcerkiewicz
Tagi: Reportaże/relacje, Książki, Warszawa, Polska, Ujęcia przekrojowe, Przeglądy nowości
Opublikowany: 2022-11-25 12:31
Licencja: wolna licencja

Przeglądamy ofertę wystawców Targów Książki Historycznej 2022: na co warto zwrócić uwagę?

Targi Książki Historycznej to przede wszystkimi bogata oferta licznych wystawców. W tym roku jest ich blisko 180! Podpowiadamy, na jakie stoiska i propozycje wydawnicze warto zwrócić uwagę w tym roku.
REKLAMA

Zobacz także:

Dom Wydawniczy „REBIS”

Dom Wydawniczy „REBIS” poleca „Dwunastu cesarzy” autorstwa Mary Beard.

Fascynująca opowieść autorki bestsellera SPQR: Historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy. Jak wygląda oblicze władzy? Kto i dlaczego zostaje upamiętniony w sztuce? Jak reagujemy na pomniki polityków, których nie darzymy aprobatą? W niniejszej książce — na tle dzisiejszych „wojen z pomnikami” — Mary Beard snuje opowieść o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza „dwunastu cesarzy”: od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu.

– czytamy w opisie książki.

Druga z polecanych pozycji to „Ukraińcy” Piotra Zychowicza, czyli VI część cyklu „opowieści niepoprawnych politycznie”.

Ludobójstwo na Wołyniu, akcja „Wisła”, krwawa wojna o Lwów. Pogromy polskich dworów na Rusi, Pakt Piłsudski - Petlura, Wielki Głód i Dywizja SS-Galizien. Fatalne błędy II RP i terroryzm OUN. UPA kontra AK.  Piotr Zychowicz w swojej nowej książce opisuje najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z tragicznej historii relacji polsko-ukraińskich. Bez upiększania i brązu. Bez hurra-patriotycznej cenzury i politycznej poprawności. Zychowicz pisze o tragicznym XX wieku - gdy Polaków i Ukraińców poróżnił krwawy konflikt o ziemię - ale cofa się również do czasów powstania Chmielnickiego. Czy fiasko ugody z Kozakami i budowy Rzeczypospolitej Trojga Narodów było największą zaprzepaszczoną szansą w dziejach Polski? Agresja rosyjska z 2022 roku spowodowała, że Polacy i Ukraińcy nigdy nie byli ze sobą tak blisko. To dobry moment, aby wyjąć historyczne trupy z szafy i w uczciwy sposób rozliczyć się z historią. Prawdziwe pojednanie musi być oparte na prawdzie.

– opisuje książkę wydawca.

Wydawnictwo CM

Wydawnictwo CM poleca wydaną wspólnie z portalem Histmag.org książkę „Zapomniani artyści II Rzeczpospolitej” Marka Telera. W opisie czytamy:

Marek Teler w oparciu o nieznane źródła odkrywa tajemnice przedwojennych gwiazd kina i estrady. Błyskotliwe kariery wielu z nich legły w gruzach wraz z wybuchem II wojny światowej. Dzięki drobiazgowemu śledztwu Marka Telera poznajemy m.in. losy sławnej Iny Benity, odkrywamy kłamstwa arystokraty ukrywającego się pod pseudonimem Harry'ego Corta oraz podążamy za karierą Edwarda Raquello, etatowego amanta Hollywood, a później wymagającego szefa Głosu Ameryki. Wraz z autorem postaramy się również zrozumieć zawiłe losy Luli Kryńskiej, królowej piękności, na której życiorys padł cień współpracy z III Rzeszą oraz przyjrzymy się imponującej karierze niezbyt utalentowanej aktorki Moniki Carlo.
REKLAMA

O fenomenie Marka Telera tak mówił Marcin Szczygielski:

Wśród polskich biografów zajaśniała nowa gwiazda! Dziennikarz Marek Teler – niestrudzony i utalentowany detektyw – z niespotykaną drobiazgowością przeprowadził serię śledztw dotyczących losów polskich artystów, którzy podczas II wojny światowej opuścili krąg scenicznych reflektorów i rozpłynęli się w mroku. Po dekadach możemy poznać ich historie, które okazują się bardziej zdumiewające i zawikłane od ich filmowych i estradowych kreacji.

Drugą z polecanych pozycji jest „Uśmiech na wokandzie” Rafała Jurkowskiego. Jak czytamy w opisie książki:

„Uśmiech na wokandzie” to zbiór kilkuset dowcipów wybranych z czasopism ukazujących się na ziemiach polskich w latach 1918-1939. Bohaterami żartów są włamywacze, kieszonkowcy, rabusie i zabijacy, których lepiej nie spotkać nocą w ciemnym zaułku. Nie brakuje kawałów o oszustach, defraudantach, uwodzicielach i sędziach spoglądających z politowaniem na ławę oskarżonych, gdzie cwany adwokat za sowite honorarium udziela porad kutemu na cztery nogi rzezimieszkowi. Autorzy dowcipów wykpiwają bankierów, którzy nie martwią się rozprutą kasą, lecz usiłują nie dopuścić by wieści o ich problemach z płynnością finansową dotarły do opinii publicznej. Detektywi na ogół nie potrafią wyśledzić z kim spotyka się zdradzająca małżonka, a posiadacze automobilów rozjeżdżają przypadkowych przechodniów autem, które nie zostało jeszcze spłacone. Uśmiechu i pogody ducha nie brakuje bohaterom dowcipów odprowadzanych do drzwi celi bądź pod szubienicę. Jakże więc może brzmieć ostatnie życzenie fryzjera, który popełnił ciężkie przestępstwo i skazany został na karę śmierci? „Proszę o ostrą brzytewkę. Pragnąłbym przed śmiercią ogolić pana prokuratora”.

Bellona

Wydawnictwo Bellona poleca książkę „Lider w stylu GROM” Mariana Ślimaka. Jak opisuje wydawca:

Żołnierze Jednostki Wojskowej GROM to elita Wojska Polskiego z doświadczeniem zdobytym podczas wojny, a więc czasu, w którym pomyłka podczas planowania operacji bojowej może oznaczać śmierć wielu ludzi. Dlatego wyszkolenie bojowe zawsze musi być uzupełnione wiedzą operacyjną, planistyczną, analityczną. Wraz ze sprytem i inteligencją w działaniu pomaga to w osiągnięciu sukcesu. „Lider w stylu GROM” to pokazanie wartości ważnych dla żołnierzy GROM oraz doświadczeń zdobytych podczas służby, udziału w operacjach i współpracy z NAVY SEALS podczas wojny w Iraku w latach 2002-2004. Są one z powodzeniem wykorzystywane w życiu cywilnym. Przykładowo, proces planowania oparty na amerykańskim modelu wojskowym może być wykorzystywany w biznesie, zwłaszcza przy okazji działań, które zawierają element ryzyka i niepewności. Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami, tabelami i wykresami, które pomagają zrozumieć unikalny proces planowania i jego wpływ na biznes.

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 128
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-55-6
REKLAMA

Druga propozycja Bellony to „Księżna Diana” Iwony Kienzler:

Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. „Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia” – zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat. Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała „rottweilerem”. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje. Zazdroszcząc Dianie przepychu królewskiego dworu, warto pamiętać, jak bardzo trudno o szczęście w blasku fleszy. Ta pasjonująca biografia, pierwsza pisana z polskiej perspektywy, to swoisty hołd złożony tej wspaniałej kobiecie. Pozostanie w sercach i w naszej pamięci na zawsze.

Instytut Polonika

Instytut Polonika proponuje zestaw „dwa w jednym”, czyli połączoną z grą karcianą publikację „Labirynt Verne’a, czyli drugie życie kapitana Nemo” Adama Węgłowskiego. W opisie czytamy:

Juliusz Verne ukrył pierwowzór kapitana Nemo – zapraszamy do poszukiwań. Po drodze kilka razy się potkniemy, ale pójdziemy dalej. Będziemy czasem błądzić, jak to w labiryncie, ale w końcu wpadniemy na dobry trop. To będzie wędrówka pełna nieoczekiwanych zwrotów i zmian tempa. Kto nam pomoże? Zapytamy o zdanie ludzi od lat badających twórczość Verne’a, zajrzymy do jego biografii i skorzystamy z wiedzy podróżników zwiedzających egzotyczne zakątki świata, o których wspominał ów Czarodziej z Nantes. Zerkniemy do korespondencji pisarza; sięgniemy po gazety i książki, które czytał; zajrzymy niemal do jego głowy i serca, aby poznać niezwykły szyfr, jakiego użył. Kod Verne’a, polegający na grze słowami, mapami i datami. To będzie niesamowita wędrówka przez labirynt stworzony przez francuskiego pisarza. Prawie jak kolejna część jego Niezwykłych podróży. Przekonamy się, jak wiele tropów łączy prozę Juliusza Verne'a z elementami polskiego dziedzictwa. Publikacja popularnonaukowa poświęcona polskim wątkom w książkach Juliusza Verne’a. Adam Węgłowski przedstawia hipotezę, według której pierwowzorem bohatera powieści, słynnego kapitana Nemo, miał być Polak. Autor analizuje dzieła Juliusza Verne’a i jego korespondencję z wydawcą. Przybliża w ten sposób życiorysy osób, które mogły stać się wzorem dla pisarza w procesie tworzenia postaci kapitana Nemo.
REKLAMA

Wydawnictwo IPN

Na stoisku IPN warto zwrócić uwagę na serię komiksów historycznych. Szczególnie ciekawy jest nowatorski w formie komiks „Powstanie Warszawskie, tom I. Komiks paragrafowy” pod redakcją Jana Madejskiego, Sławomira Czuby, Romana Kucharskiego i Macieja Czaplickiego.

Komiksy paragrafowe są nowością na polskim rynku wydawniczym. Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie przygotowały taką właśnie publikację poświęconą warszawskiemu zrywowi w 1944 roku. Nowoczesna formuła pozwala czytelnikowi stać się uczestnikiem prawdziwych wydarzeń rozgrywających się na ulicach stolicy. Bo komiks paragrafowy to coś więcej niż typowy komiks. Nie czyta się go w tradycyjny sposób, lecz daje on możliwość wyboru własnej ścieżki, dzięki czemu opowiada wiele różnych historii. W trakcie lektury to czytelnik bowiem decyduje o przebiegu wydarzeń, o losach postaci, jest aktywnym uczestnikiem chwil ważnych dla powstańczej Warszawy. Jak w grze paragrafowej – każda decyzja odsyła do innego paragrafu, a tam następuje ciąg dalszy historii. To czytelnik sam decyduje, jak rozwinie się akcja. Do rozwiązania jest mnóstwo zagadek, szyfrów i tajnych kodów, a spostrzegawczość zostanie nagrodzona. Co ważne – zawsze można zacząć lekturę od początku i podejmować inne decyzje. Powstanie wtedy nowa opowieść.

– czytamy o nowej formule komiksu na stronie wydawnictwa.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi poleca serię słuchowisk radiowych z omówieniem historycznym, poświęconych historii Łodzi i postaciom związanym z historią Łodzi. Najnowsze słuchowisko dotyczy Zofii Dwornik

Jest rok 1950. Rozwija się powstała w 1948 roku łódzka Szkoła Filmowa. Jest oazą wolności na pustyni polskiego stalinizmu. Jedną ze studentek reżyserii w szkole jest Zofia Dwornik, osoba ambitna, marząca o robieniu własnych filmów. Pewnego wieczoru ujawnia głęboko skrywaną tajemnicę i jej życie ulega diametralnej zmianie. Równolegle inny student reżyserii rozpoczyna swoją drogę w świecie filmu. Losy obojga przeplatają się w cieniu zbrodni katyńskiej. Bohaterowie spotykają w niezrealizowanym pomyśle na scenariusz filmu Andrzeja Wajdy – pomyśle autorstwa Hanny Krall.

– opowiada Sebastian Adamkiewicz

Druga polecana seria to „Drogi do wolności”, omawiająca różne zagadnienia z zakresu polskiej drogi do wolności. O wydanym jesienią tego roku tomie VI, poświęconym Legionom Dąbrowskiego, tak pisze dr Wojciech Wendland:

Legiony Polskie w Europie to zagadnienie swym znaczeniem i wpływem przekraczające czas, w którym rozegrały się najważniejsze sceny z ich krótkiego – bądź co bądź – życia. Wszakże okazały się one brzemienne w doniosłe na przyszłość skutki, a ich dziedzictwo jest istotnym składnikiem polskiej tożsamości. Zajmują one poczesne miejsce w tradycji, kulturze i dziejach rozwoju nowoczesnej świadomości narodowej Polaków oraz wysiłków zmierzających do odzyskania utraconej przez Polskę niepodległości. Omawiane zagadnienia wpisują się również w historię rozwoju nowoczesnych europejskich narodów, stanowiąc jeden z kluczowych etapów na drodze zasadniczych przeobrażeń, jakie w życiu państw, społeczeństw i kultur dokonywały się w XIX-wiecznej Europie.
POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA

Wydawnictwo Literackie

Wydawnictwo Literackie poleca książkę „Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza” Andrzeja Brzezieckiego. Jak czytamy w opisie pozycji:

Postać Jana Henryka Żychonia jest wielobarwna, kontrowersyjna i tragiczna. Jako młody chłopak uciekł z domu do Legionów, walczył o granice odrodzonej Polski, był oficerem wywiadu niestroniącym od brutalnych metod, godnym przeciwnikiem niemieckiej Abwehry; wzbudzał też kontrowersje swoim nieokrzesaniem i zamiłowaniem do alkoholu. Zainicjował szereg ważnych akcji wywiadowczych, w tym najsłynniejszą „Wózek”, polegającą na inwigilacji niemieckich przesyłek pocztowych przewożonych przez polskie Pomorze. Podczas II wojny światowej Żychoń został bezpodstawnie oskarżony o współpracę z Abwehrą. Uniósł się honorem, rzucił stanowisko, zgłosił się na front – i zginął pod Monte Cassino.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy poleca pozycję „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. W opisie książki czytamy:

Grażyna Hase  – kreatywna, niezależna, wszechstronna projektantka, gwiazda pokazów mody, fotomodelka, twórczyni marki Galeria Grażyny Hase. Jej styl przez pięć dekad wpływał na sposób ubierania się Polek i Polaków. Znany i doceniany dorobek projektantki, zawodowo związanej z Warszawą, jest właśnie odkrywany przez nowe pokolenia. Niniejsza publikacja jest wszechstronną analizą warsztatu pracy Grażyny Hase. Projektantka z niezwykłą fantazją łączyła talent i znajomość krawieckiego rzemiosła z przedsiębiorczością: angażowała się w proces powstawania ubioru od projektu przez produkcję, organizację pokazów mody i sesji fotograficznych po sprzedaż i promocję w prasie. Projektowała kostiumy do filmów, stroje estradowe dla gwiazd muzyki popularnej, ale także uniformy dla personelu linii lotniczych czy prestiżowych hoteli. Autorzy i autorki przybliżają fenomen Hase jako projektantki – działającej niezależnie w czasach upaństwowienia produkcji PRL, a potem w okresie transformacji – na tle mody i ówczesnych zjawisk społecznych, gospodarczych i artystycznych. Przegląd autorskich kolekcji opatrzony komentarzami samej Grażyny Hase, spisanymi specjalnie na potrzeby tej książki, pokazuje różnorodność inspiracji i dowcip, widoczny także w przekładaniu na język mody różnorodnych, czasem nieoczywistych, motywów. Ubiory, projekty, fotografie, reprodukcje materiałów prasowych z zasobów Muzeum Warszawy oraz archiwum bohaterki – bogaty materiał ilustracyjny zachęca do modowej podróży w czasie.
REKLAMA

Drugą polecaną propozycją jest „Zdarzyło się w Warszawie. Historia miasta dla dzieci” Marii Karpińskiej i Anny Burchard. Jak opisuje książkę wydawca:

„Zdarzyło się w Warszawie. Historia miasta dla dzieci” to opowieść o tym, jak rosła i zmieniała się Warszawa. Od założenia miasta w sercu Puszczy Mazowieckiej, aż do dziś, gdy w centrum błyszczą wieżowce, a pod ziemią pędzi metro. Historia stolicy oraz jej mieszkanek i mieszkańców obfituje w niezwykłe wydarzenia. Na kartach tej książki spotkacie średniowieczne przekupki, strojnych w żupany szlachciców, królów i królowe Polski, znanych poetów i słynne naukowczynie. Idealna do wspólnego czytania i oglądania zabawnych ilustracji, ale także świetna do samodzielnych wędrówek po Warszawie dawnej i współczesnej. Kierowana do grupy wiekowej między 6. a 10. rokiem życia.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego poleca książkę „Pod presją nowoczesności. Władze Księstwa Warszawskiego wobec Żydów” Aleksandry Oniszczuk:

Książka stanowi pierwszą całościową próbę opisania polityki władz Księstwa Warszawskiego (1807-1815) wobec Żydów. Było to państwo na granicy epok, między światem feudalnym a XIX-wiecznym marzeniem o postępie. Wprowadzało mechanizmy nowoczesnego zarządzania, ale dawne wyobrażenia i postawy społeczne pozostawały ogromnie żywe. To napięcie między nowymi regulacjami a starymi przyzwyczajeniami jest przedmiotem książki. Praca opiera się na szerokiej bazie źródłowej, na podstawie której przeanalizowano zarówno toczącą się debatę, jak i treść przyjętych regulacji, a także codzienną praktykę administracyjną, ukazując dynamikę polityki wobec Żydów.

– czytamy w opisie książki.

Wydawnictwo Graf_ika

Wydawnictwo Graf_ika poleca książkę „Zaginiona relikwia” Marka Orłowskiego, jako przykład przystępnej dla czytelnika pozycji, przemycającej też wiedzę historyczną. W opisie książki czytamy:

Rok 1191, Ziemia Święta. Na redzie Akki tonie galera krzyżowców z tajemniczym ładunkiem na pokładzie. Rok 1942. W pobliżu tego samego miejsca okręt podwodny torpeduje niemiecki frachtowiec, wiozący broń masowej zagłady dla Afrika Korps. Czasy współczesne. Ładunek zatopionego frachtowca staje się celem arabskich terrorystów. Tajna broń Hitlera ma posłużyć do ataku na Stany Zjednoczone. Co łączy szczątki średniowiecznej galery i wrak statku z okresu drugiej wojny światowej? Jakie sekrety skrywa archiwum watykańskie i kto jeszcze poszukuje zaginionej relikwii, która mogłaby zmienić losy Kościoła? Słoneczne krajobrazy Malty, sztolnie hitlerowskiego kompleksu „Riese” w Górach Sowich, podziemia Watykanu i morskie głębiny staną się tłem dla intryg, bezlitosnej walki o władzę, fanatyzmu religijnego, ale też namiętności i zdrady, które splotą się z przygodami głównych bohaterów powieści.

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 184
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-56-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, archiwista Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy