Reklama przedwojenna - kusząca i strasząca

opublikowano: 2012-12-03 12:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Kalosze, mydło, preparaty na piegi ... Tymi produktami kuszono nasze babcie przed II wojną światową. Jak wyglądała reklama przedwojenna?
REKLAMA

Reklama przedwojenna – Krokiem chwiejnym przez przedwojenną Warszawę

Reklama towarzyszy nam niemalże na każdym kroku, stała się integralną częścią naszego życia. Nieco inaczej było jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w czasach naszych babek. Co prawda reklama gościła już wówczas w masowych środkach przekazu, jednak cały czas raczkowała. Twórcy chwytali się różnych chwytów, niekiedy naprawdę komicznych, aby jak najlepiej dotrzeć do odbiorców.

Stwierdzenie, że przedwojenne reklamy były zdecydowanie bardziej eleganckie i inteligentniejsze niż dzisiejsze, byłoby jawnym kłamstwem. Przedwojenna reklama kierowana do kobiet, była niemniej nachalna niż dzisiejsza. Chociaż, co trzeba przyznać przedwojennym twórcom, bywali niekiedy zabawniejsi niż nam współcześni.

Istnieje wiele poważnych różnić miedzy dzisiejszymi reklamami, a tymi z dwudziestolecia międzywojennego Z jednej strony były one zdecydowanie ostrzejsze w swoim przekazie: nakazywały klientom „żądać” i „wymagać” specyfików w sklepach. Z drugiej strony, odznaczały się większym przymrużeniem oka. Jeden aspekt jest jednak ponadczasowy: podobnie jak dzisiejsze reklamy, te sprzed lat kreowały własną rzeczywistość.

I w ten oto sposób np. zmuszano kobiety do usuwanie piegów. Kartkując strony gazet można było odnieść wrażenie, że niewinne znamiona były głównym wrogiem pań zarówno w latach dwudziestych jak i trzydziestych…

Gdy kobiecie udało się pozbyć się cichego acz niebezpiecznego wroga, musiała zadbać o higienę swojej skóry, najlepiej używając najlepszego mydła.

A skoro zadbała o skórę, nie powinna zapomnieć o włosach.

Reklamodawcom nie umykały również problemy jamy ustnej. Dotyczyło to zarówno Pani domu, jak i jej rodziny.

Gdy kobieta zadbała o swoją higienę, powinna starać się również dobrze wyglądać…

…choć niekiedy powinna wybrać raczej strój bardziej praktyczny

Bez względu na to jak ładnie kobieta ma wyglądać, cały dom leży na jej głowie. Nic zatem dziwnego, że reklamowano różnego rodzaju produkty, dzięki który dom wygląda dobrze, a rodzina jest syta i szczęśliwa.

W końcu, nie można zapominać, że część reklam nie miała jasno zdefiniowanego odbiorcy, a produkty w nich prezentowane były skierowane zarówno do kobiet jak i mężczyzn.

Opowiedzcie sobie sami, drodzy czytelnicy: które reklamy bardziej do Was przemawiają? Współczesne czy te dawniejsze?

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8

Redakcja: Michał Przeperski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone