Reprodukcja egipskiej „Księgi Umarłych” do obejrzenia w Gdańsku

opublikowano: 2019-11-12 11:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Faksymile egipskiej „Księgi Umarłych” – papirusowego manuskryptu z hieroglifami i kolorowymi ilustracjami pochodzącego z ok. 1250 r. p.n.e. – będzie można obejrzeć w połowie listopada w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
REKLAMA

Papirusowy manuskrypt, będący swego rodzaju przewodnikiem po zaświatach, wyszedł spod ręki tebańskiego pisarza Aniego w starożytnym Egipcie. Wierzono tam, że zapewnia on duchową pomyślność i pomaga ochronić duszę przed demonami czyhającymi w drodze na sąd Ozyrysa.

Fragment Księgi Umarłych (domena publiczna).

Oryginalny zwój został skradziony z egipskiego magazynu rządowego w 1888 r. przez sir E. A. Wallisa Budge`a i wysłany do British Museum, gdzie znajduje się do dzisiaj. Przed wysłaniem manuskryptu do Anglii Budge pociął zwoje o długości 78 stóp na 37 arkuszy.

Jak zapewniają organizatorzy pokazu – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Mennica Gdańska – egipska księga została po raz pierwszy odwzorowana na naturalnym papirusie. Pracowało nad tym ponad 100 osób, a najnowocześniejsza technologia pozwoliła hiszpańskiemu wydawcy Cartem oddać nawet takie szczegóły, jak nierówności krawędzi arkusza.

Wierną kopię manuskryptu premierowo zaprezentowano podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w październiku br.

Uroczyste otwarcie prezentacji faksymile egipskiej Księgi Umarłych odbędzie się 14 listopada o godz. 12:00 w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Księga będzie wystawiona w muzeum w dniach 14–17 listopada 2019 r. w godzinach otwarcia placówki. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone