Autor: Julia Zeyer
Tagi: Newsy, Historia społeczna, Archeologia, Wczesne średniowiecze, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2014-12-15 19:34
Licencja: wolna licencja

Rodzinni wikingowie?

Kto myślał, że Wikingowie byli maczo, którzy wybierali się na podboje do odległych krain zostawiając swoje kobiety w domu, by pilnowały ogniska domowego, ten może być w błędzie. Nowe odkrycia pokazują, że w ekspedycjach wikingów brały udział kobiety, a nawet całe rodziny.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Wikingowie atakujący Paryż (aut. Alphonse de Neuville, 1883, domena publiczna).

Dotychczasowe badanie wskazywały, że Normanowie byli ludem całkowicie zdominowanym przez mężczyzn. Postrzegano ich jako grabieżców, którzy straszyli mieszkańców Francji, Niemiec i Anglii przez trzy stulecia. Badania genetyczne wykazywały, że mężczyźni najpierw sami podbijali zachodnie tereny i dopiero później przywozili swoje rodziny.

Zobacz też:

Nowe światło na sprawę rzucają biolodzy z Uniwersytetu w Oslo, którzy swoim badaniami DNA dowodzą, że wikingowie wyruszali w wyprawy razem ze swoimi kobietami. Badacze z 45 szkieletów wydobyli zęby i kawałki większych kości i wyodrębnili z nich mitochondrialne DNA, czyli należące do linii matczynej. Wykazało ono, że kobiety normańskie znajdowały się na terenach podbitych tak samo wcześnie jak mężczyźni z ich rodów. Okazuje się, że kobiety odgrywały znaczącą rolę w procesie kolonizacji, o wiele większą, niż do tej pory uważano – mówi Jan Bill, archeolog z Uniwersytetu w Oslo. Ponadto wikingowie nie byli tylko brutalnymi najeźdźcami. Według Eriki Hagelberg, autorki badań, zależało im na sensownej kolonizacji i wykorzystaniu terenów. Rolnictwo i handel były kluczową częścią ich pracy w podbitych krajach.

Nowe badania nie zrewolucjonizują jednak całkowicie naszego obrazu skandynawskich wojowników. Jak twierdzą badacze, pionierzy rzeczywiście wyruszali sami, a dopiero gdy napady stały się permanentnym elementem ich kultury zabierano także rodziny.

Źródło: livescience.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 135
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-37-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Julia Zeyer
Studentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX wieku.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy