Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Sylwetki i biografie, Polska
Opublikowany: 2020-12-01 06:18
Licencja: wolna licencja

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema!

Znamy patronów 2021 roku! To Stanisław Lem, kardynał Stefan Wyszyński, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Sejm zdecydował też, że przyszły rok będzie Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Stanisław Lem (CC BY-SA 3.0 )

Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września 1921 roku we Lwowie. W przyszłym roku przypada setna rocznica narodzin. W związku z tym Sejm postanowił uchwalić 2021 rokiem wybitnego pisarza, którego książki przetłumaczono na 41 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy! Poza Lemem uhonorowano także kard. Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza - oni także zostali patronami nadchodzącego roku.

W piątek, 27 listopada, posłowie niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema. „Za” głosowało 447 posłów, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

We wrześniu 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano – jak dotąd - w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Głos Pana” czy „Cyberiada” lub „Bajki Robotów” inspirowały i po dziś dzień inspirują twórców, pisarzy, artystów kina i teatru. Ekranizacje jego utworów należą do jednych z najbardziej znanych filmów światowego kina, a motywy z twórczości Lema pojawiają się w wielu przejawach kultury masowej. Wysoko cenione są publikacje popularnonaukowe i publicystyczne Stanisława Lema, dotyczące filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej – czytamy w uchwale.

Podkreślono też fakt, że Stanisław Lem w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej.

Stanisław Lem, większość życia spędzając w systemie komunistycznym w swych utworach wielokrotnie przemycał krytykę systemów totalitarnych, a jego książki były przejawem wolności w myśleniu i nieskrępowanej wyobraźni. Po wprowadzeniu stanu wojennego Stanisław Lem przebywał na emigracji. Publikował w paryskiej „Kulturze". Po upadku komunizmu, jako twórca o wielkim i wybitnym dorobku, cieszący się autorytetem zarówno w Polsce, jak za granicą, był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Polskiego PEN Clubu i Nagrodą Wielką Fundacji Kultury oraz wieloma prestiżowymi laurami europejskimi. Pisarz w 1996 roku otrzymał Order Orła Białego – czytamy w uchwale.

O jego wyjątkowości i międzynarodowym poważaniu świadczy fakt, że w 1992 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem planetoidę nr 3836. Mając na uwadze wszystkie powyższe argumenty, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej doceniając poczesne miejsce pisarstwa Stanisława Lema w literaturze światowej XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

To jednak nie wszystko. Przyszły rok upłynie także pod znakiem innych ważnych rocznic. 2021 będzie rokiem Konstytucji 3 maja.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie – podkreślono w uchwale.

W przyszłym roku przypada też 40. rocznica śmierci oraz 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, dlatego też izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 rokiem wspomnianego wieszcza. Kolejnym patronem 2021 roku będzie Krzysztof Kamil Baczyński.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” - podkreślono w tekście dokumentu.

Plejadę sław patronujących 2021 zamyka Tadeusz Różewicz, bowiem w przyszłym roku przypada także 100. rocznica jego urodzin.

Źródła:

www.orka.sejm.gov.pl, www.roklema.pl, www.e-teatr.pl, www.tvpparlament.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski
Jak zabijać, to tylko we Lwowie
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 224
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-40-2

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy