Rosalie Gilbert – „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-11-24 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Co wiadomo na temat najbardziej intymnej sfery życia kobiet średniowiecza? Czy naprawdę nosiły wówczas pasy cnoty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w książce Rosalie Gilbert.
REKLAMA

Rosalie Gilbert – „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” – recenzja i ocena

Rosalie Gilbert
„Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
49,90 zł
Tytuł oryginalny:
„The Very Secret Sex Lives of Medieval Women”
Wydawca:
Dom Wydawniczy Rebis
Tłumaczenie:
Radosław Kot
Rok wydania:
2021
Okładka:
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron:
320
Format:
212 x 13 x 148 [mm]
ISBN:
978-83-8188-349-8
EAN:
9788381883498

Rosalie Gilbert w swojej książce „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” podjęła się ciekawego tematu, stawiając sobie za cel ukazanie prawdziwego obrazu intymnej sfery życia kobiet w dobie średniowiecza. Autorka wygłaszała wykłady na temat ówczesnej sytuacji kobiet, higieny i życia seksualnego na uniwersytetach i w muzeach. W recenzowanej publikacji rozprawia się z wieloma mitami i stereotypami, o które obwinia głównie historiografię wiktoriańską i hollywoodzkie filmy, przytacza liczne źródła z epoki, takie jak literatura czy akta sądowe. Przywołując prawdziwe historie ponad stu bohaterek Gilbert odpowiada na pytania o podmiotowość kobiet średniowiecza w kwestii ich własnej seksualności.

Książkę rozpoczyna omówienie podstawowych kategorii, jakimi wówczas opisywano kobiety: dziewica, matka, żona, wdowa czy zakonnica. Dużo uwagi poświęcono pierwszej z nich, włącznie z przytoczeniem autentycznych średniowiecznych metod udawania dziewictwa, choć było ich na pewno więcej, niż wymienia autorka. Opisy kolejnych ról społecznych koncentrują się na uwypukleniu decyzyjności kobiet lub jej braku, zwłaszcza wpływu na wybór męża, co zostało obficie zilustrowane przykładami z historii. Opierając się na aktach sądowych Gilbert analizuje przypadki dzieciobójstw i gwałtów, podkreślając różnice w konsekwencjach prawnych spotykających kobiety i mężczyzn. Aspekt nierówności społecznych między płciami, wynikających ze statusu materialnego lub zawodowego jest nieustannie podnoszony w książce, ponieważ miały one bezpośredni wpływ na podejście do kobiet i ich seksualności. Podejście to sankcjonowane było w dużej mierze przez Kościół, który zaskakująco szczegółowo regulował przepisami tę intymną sferę życia. W książce cytowane są nie tylko absurdalne z dzisiejszego punktu widzenia zasady, ale również kary przewidziane za ich łamanie. Wpływ Kościoła na postrzeganie kobiecej seksualności oceniany jest przez autorkę zdecydowanie negatywnie, jako czynnik przyczyniający się do demonizowania tej sfery i prowadzący do wielu nadużyć i upokorzeń.

Opierając się na literaturze z epoki autorka przytacza wiele ciekawostek związanych ze średniowiecznym posądzaniem kobiet o większą pożądliwość, znajdującym swój wyraz w nader interesujących i obrazoburczych miniaturach ukazanych w książce. Ówczesne poradniki reprezentowane są przez dzieła Hildegardy z Bingen i traktat „Trotula” na temat kobiecej medycyny i zdrowia. Kobiety mogły w nich znaleźć przepisy na pobudzenie lub poskromienie żądz własnych lub męża, poczęcie potomka i wpłynięcie na jego płeć, zwalczenie niepłodności. Nie trzeba chyba dodawać, że przepisy te, abstrahując od ich efektywności, były niejednokrotnie wybitnie paskudne. Z książki dowiemy się także o średniowiecznych sposobach dokonywania aborcji czy stosowania antykoncepcji, do których nie należała jedynie zalecana przez Kościół modlitwa.

REKLAMA

Autorka przedstawia kwestie romansów i cudzołóstwa, od których płynnie przechodzi do prostytucji. Ukazuje funkcjonowanie domów publicznych na Węgrzech, w Anglii i Hiszpanii, omawia przepisy prawne i sposoby odkupienia win przez prostytutki. Z tą sferą wiążą się bezpośrednio choroby przenoszone drogą płciową, na które w średniowieczu nie było skutecznych remediów, co nie znaczy, że nie próbowano z nimi walczyć na przeróżne sposoby. Omawiając zagadnienia związane z seksualnością kobiet autorka nie mogła pominąć związków lesbijskich i osób interpłciowych, które istniały w średniowieczu, a z książki dowiemy się jak były postrzegane i traktowane przez ówczesne społeczeństwo.

W czternastu rozdziałach Rosalie Gilbert porusza praktycznie wszystkie możliwe aspekty dotyczące życia seksualnego kobiet w średniowieczu starając się oddać prawdziwy obraz i obalić niektóre mity, na przykład o pasach cnoty rzekomo zakładanych żonom przez mężów. Szczególny nacisk kładzie na analizę możliwości kobiet w decydowaniu o samych sobie, swoim życiu i seksualności, dzięki czemu książka jest czymś więcej niż tylko spisem anegdot, ciekawostek i co bardziej groteskowych porad. Największy zarzut do recenzowanej pozycji można mieć odnośnie stylu pisania autorki, która w bardzo humorystyczny, sarkastyczny i często prześmiewczy sposób podchodzi do opisywanych przez siebie zagadnień, co może być męczące jeśli nie trafia do nas akurat takie poczucie humoru. Często pojawiają się dialogi, napisane współczesnym językiem, których rolą wyraźnie jest wyśmianie i ukazanie okrucieństw oraz absurdów epoki, zdecydowanie jednak jest to element, który autorka mogła sobie darować.

„Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” to książka godna polecenia, ukazując intrygujący temat i wciągająca do ostatniej strony. Nawet jeśli nie staniemy się fanami stylu pisarskiego autorki (choć taka forma może też wielu czytelnikom przypaść do gustu), treści zawarte w książce są na tyle ciekawe, że warto po nią sięgnąć.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Rosalie Gilbert „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone