Rosja zirytowana rezolucją OBWE

opublikowano: 2009-07-04 15:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Rosyjska delegacja opuściła odbywające się w wczoraj w Wilnie obrady Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, gdy to przegłosowało rezolucję wzywającą do ustanowienia dnia pamięci ofiar nazizmu i stalinizmu, obarczając oba totalitaryzmy równą odpowiedzialnością za wywołanie II wojny światowej.
REKLAMA

Przyjęta w piątek uchwała ma na celu upamiętnienie 20 rocznicy upadku żelaznej kurtyny i stwierdza, że stalinowski Związek Radziecki oraz nazistowskie Niemcy są winne dokonywanych w Europie zbrodni przeciw ludzkości i ludobójstwa. W dokumencie zaproponowano jednocześnie, by 23 sierpnia (data podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow) ustanowić dniem pamięci ofiar stalinizmu i nazizmu. Vilija Aleknaite-Abramikiene, pochodząca z Litwy autorka rezolucji powiedziała, że nie ma ona na celu obrażania kogokolwiek, a jedynie uczczenie pamięci ofiar II wojny światowej.

Spośród 385 członków zgromadzenia, tylko ośmiu głosowało przeciwko przyjęciu uchwały. Rosyjscy delegaci usiłowali nie dopuścić do głosowania, następnie je zbojkotowali, a po jego zakończeniu opuścili salę obrad. O ile Stalin pozostaje bohaterem dla jedynie części Rosjan, o tyle bardzo niewielu z nich przyznałoby, że również Związek Radziecki ponosi odpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej i popełnione w jej trakcie zbrodnie. Dla większości zrównywanie nazizmu z komunizmem jest niedopuszczalne i stanowi zniewagę.

Źródło: bbc.co.uk.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone