Rotmistrz Witold Pilecki: Bohater naszych czasów [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-05-28 18:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Rotmistrz Witold Pilecki – to jeden z tych ludzi, o których zazwyczaj mówimy jako o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego lub Polski Walczącej. Jednak tak naprawdę należałoby nazwać go żołnierzem niezłomnym. Posłuchajcie...
REKLAMA

Wojenne i powojenne dzieje tego człowieka – to osiem lat nieprzerwanej walki z obydwoma wrogami wolności Polski: z Niemcami i z niosącymi Polsce zniewolenie komunistami. Rotmistrz Witold Pilecki jest jednym z ludzi, których wielkość wyznacza nie tylko odwaga osobista i poświęcenie, ale przede wszystkim postawa służby i ofiarności wobec własnego państwa i narodu. Witold Pilecki był żołnierzem „Rzeczypospolitej utraconej”. Był przedstawicielem tej Polski, która została w swym duchowym, społecznym i nawet ludzkim wymiarze, w ogromnym stopniu bezpowrotnie zniszczona przez dwa okupujące nasz kraj totalitarne systemy XX wieku. Należał do dawnego, polskiego ginącego świata, w którym pojęcia, takie jak wiara, wolność, patriotyzm, bohaterstwo, poświęcenie, demokracja, pojmowane były zgodnie z ich rzeczywistym znaczeniem. System komunistyczny, zniewalający Polskę przez pół wieku, sprawił, iż słowa te nabrały sensu niejednoznacznego. Jako swoisty symbol odchodzenia świata rotmistrza Pileckiego w przeszłość możemy traktować miejsca związane z Jego osobą...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”. Spodobał Ci się fragment? Zamów książkę TUTAJ!

Jacek Pawłowicz
„Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 / Rotamaster Witold Pilecki 1901-1948”
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
296
ISBN:
978-83-8229-705-8
EAN:
9788382297058
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone