Royal Maundy Service - wielkoczwartkowa tradycja, której korzenie sięgają średniowiecza

opublikowano: 2024-03-29 10:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Royal Maundy Service to jedna z najstarszych ceremonii królewskich w Wielkiej Brytanii. Jej geneza sięga średniowiecza. Podczas nabożeństwa odbywającego się w Wielki Czwartek brytyjski monarcha wręcza jałmużnę zarówno kobietom, jak i mężczyznom, a liczba obdarowanych równa jest wiekowi władcy.
REKLAMA
Monety i sakiewki rozdawane w czasie ceremonii w 2006 roku (fot. Wehwalt).

Zobacz także:

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Wielki Czwartek, w Wielkiej Brytanii, odprawiane jest nabożeństwo zwane Royal Maundy Service. Co roku uczestniczy w nim brytyjski monarcha, który w trakcie mszy obdarowuje uczestników symboliczną jałmużną, zwaną „Maundy Money”. Ich liczba równa jest liczbie lat panującego, co oznacza, że w uroczystości wzięło udział 75 kobiet i 75 mężczyzn. Wskazani przez poddanych otrzymują z rąk władcy monety w nagrodę za „wyjątkową służbę chrześcijańską i zmianę życia ludzi w swoich społecznościach lokalnych”. W 2024 roku podarunek ten miało otrzymać 75 osób, bowiem tyle lat ma król Karol III. Zwyczaj ten znany jest od XV wieku. Co ciekawe, każda z tych osób otrzymała dwa woreczki - biały i czerwony. W pierwszym z nich znajdowały się monety o nominale 1, 2, 3, 4 pensy, a ich wartość wynosi tyle ile wiek monarchy. Z kolei w czerwonej są dwie okolicznościowe monety o nominałach 50 pensów i 5 funtów.

Nie zawsze jednak tak było. W średniowieczu w Wielki Czwartek monarcha symbolicznie obmywał nogi poddanym i wręczał im podarki. Tradycję tę porzucono jednak w 1688 roku, zachowując jedynie jałmużnę. Początkowo uroczystość odbywała się w Opactwie Westminsterskim, jednakże królowa Elżbieta II zdecydowała, że będzie ona miała miejsce w różnych katedrach lub opactwach.

Król Karol III
- Tradycja dawania jałmużny w Wielki Czwartek sięga co najmniej IV wieku, a w tym kraju pierwsza wzmianka o tym, że monarcha to robił, pochodzi z 1213 roku. W ostatnich czasach tradycją było, że nabożeństwo odbywało się w różnych katedrach i ostatnia odbyła się w Worcester w 1980 r. W zeszłym roku w nabożeństwie uczestniczyli król i królowa, a odbyło się ono w York Minster - czytamy na stronie worcestercathedral.org.uk.

Król Karol III nie uczestniczył w uroczystościach

Z uwagi na stan zdrowia króla Karola III w tym roku nie wziął on udziału w czwartkowych uroczystościach. Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zdiagnozowano u niego raka, w związku z czym rozpoczął leczenie i tymczasowo wycofał się ze wszystkich planowanych wystąpień publicznych. Podczas wielkoczwartkowych uroczystości jego obowiązki przejęła królowa Camilla. Król Karol III nagrał jednak przemówienie, które zostało odtworzone wiernym podczas Royal Maundy Service w katedrze w Worcester.

Przemówienie króla Karola III 

Źródła:

www.worcestercathedral.org.uk,

www.polishexpress.co.uk,

www.royal.uk

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone