Royal Maundy Service - wielkoczwartkowa tradycja, której korzenie sięgają średniowiecza

opublikowano: 2024-03-29, 10:03
wszelkie prawa zastrzeżone
Royal Maundy Service to jedna z najstarszych ceremonii królewskich w Wielkiej Brytanii. Jej geneza sięga średniowiecza. Podczas nabożeństwa odbywającego się w Wielki Czwartek brytyjski monarcha wręcza jałmużnę zarówno kobietom, jak i mężczyznom, a liczba obdarowanych równa jest wiekowi władcy.
reklama
Monety i sakiewki rozdawane w czasie ceremonii w 2006 roku (fot. Wehwalt).

Zobacz także:

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Wielki Czwartek, w Wielkiej Brytanii, odprawiane jest nabożeństwo zwane Royal Maundy Service. Co roku uczestniczy w nim brytyjski monarcha, który w trakcie mszy obdarowuje uczestników symboliczną jałmużną, zwaną „Maundy Money”. Ich liczba równa jest liczbie lat panującego, co oznacza, że w uroczystości wzięło udział 75 kobiet i 75 mężczyzn. Wskazani przez poddanych otrzymują z rąk władcy monety w nagrodę za „wyjątkową służbę chrześcijańską i zmianę życia ludzi w swoich społecznościach lokalnych”. W 2024 roku podarunek ten miało otrzymać 75 osób, bowiem tyle lat ma król Karol III. Zwyczaj ten znany jest od XV wieku. Co ciekawe, każda z tych osób otrzymała dwa woreczki - biały i czerwony. W pierwszym z nich znajdowały się monety o nominale 1, 2, 3, 4 pensy, a ich wartość wynosi tyle ile wiek monarchy. Z kolei w czerwonej są dwie okolicznościowe monety o nominałach 50 pensów i 5 funtów.

Nie zawsze jednak tak było. W średniowieczu w Wielki Czwartek monarcha symbolicznie obmywał nogi poddanym i wręczał im podarki. Tradycję tę porzucono jednak w 1688 roku, zachowując jedynie jałmużnę. Początkowo uroczystość odbywała się w Opactwie Westminsterskim, jednakże królowa Elżbieta II zdecydowała, że będzie ona miała miejsce w różnych katedrach lub opactwach.

Król Karol III
- Tradycja dawania jałmużny w Wielki Czwartek sięga co najmniej IV wieku, a w tym kraju pierwsza wzmianka o tym, że monarcha to robił, pochodzi z 1213 roku. W ostatnich czasach tradycją było, że nabożeństwo odbywało się w różnych katedrach i ostatnia odbyła się w Worcester w 1980 r. W zeszłym roku w nabożeństwie uczestniczyli król i królowa, a odbyło się ono w York Minster - czytamy na stronie worcestercathedral.org.uk.

Król Karol III nie uczestniczył w uroczystościach

Z uwagi na stan zdrowia króla Karola III w tym roku nie wziął on udziału w czwartkowych uroczystościach. Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku wydał oświadczenie, w którym poinformował, że zdiagnozowano u niego raka, w związku z czym rozpoczął leczenie i tymczasowo wycofał się ze wszystkich planowanych wystąpień publicznych. Podczas wielkoczwartkowych uroczystości jego obowiązki przejęła królowa Camilla. Król Karol III nagrał jednak przemówienie, które zostało odtworzone wiernym podczas Royal Maundy Service w katedrze w Worcester.

Przemówienie króla Karola III 

Źródła:

www.worcestercathedral.org.uk,

www.polishexpress.co.uk,

www.royal.uk

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
15,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone