Wielka Brytania ma nowego władcę. Król Karol III wygłosił pierwsze orędzie

opublikowano: 2022-09-09 17:34
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Po jej śmierci nowym władcą Zjednoczonego Królestwa został pierworodny syn królowej Elżbiety II i jej męża, Filipa, księcia Edynburga, czyli Karol III. Król wygłosił dziś swoje pierwsze przemówienie.
REKLAMA
Karol III, król Wielkiej Brytanii (2019), domena publiczna

Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii

Książę Karol oficjalnie został królem jako Karol III 8 września, po śmierci swej matki królowej Elżbiety II. Jeszcze tego samego dnia Buckingham Palace opublikował oświadczenie nowego króla:

9 września tuż po południu Karol III wraz z małżonką Kamilą opuścił posiadłość w szkockim Balmoral Castle i wyruszył do portu lotniczego Aberdeen, by udać się do Londynu. Przybywającego do pałacu Buckingham monarchę witały zgromadzone przed budynkiem tłumy. Nowy król podszedł do oczekujących go rodaków, wielu z nich uścisnął dłoń, z niektórymi zamienił nawet kilka słów. Następnie obejrzał kwiaty, które Brytyjczycy złożyli pod pałacem w hołdzie zmarłej królowej Elżbiecie II. 

Po godzinie 17:00 czasu polskiego Karol III przyjął podczas swojej pierwszej audiencji premier Wielkiej Brytanii Lizz Truss.

Pierwsze przemówienie Karola III

9 września o godzinie 19:00 czasu polskiego Karol III zwrócił się po raz pierwszy do Brytyjczyków jako nowy monarcha: 

„Podczas swojego życia Jej Wysokość Królowa — moja ukochana matka — była inspiracją i przykładem dla mnie i dla całej mojej rodziny. I mamy wobec niej dług serdeczności, jaki każda rodzina ma wobec własnej matki”. — wspominał Elżbietę II, dodając — „Wiem, że jej śmierć przynosi wielki smutek wielu z Was i dzielę z Wami to poczucie”.

Król między innymi opisał zmiany, jakie zaszły w kraju podczas panowania Elżbiety II: „Gdy wstępowała na tron, Wielka Brytania nadal mierzyła się z ubóstwem i  rozliczeniem po II wojnie światowej, wciąż żyjąc konwenansami dawniejszych czasów.  Podczas ostatnich siedemdziesięciu lat widzieliśmy, jak nasze społeczeństwo staje się wielokulturowe i wielowyznaniowe” — powiedział nowy król Wielkiej Brytanii. „Nasze wartości pozostały i muszą nadal pozostać takie same”. — dodał również, przysięgając jednocześnie, że będzie służył narodowi z szacunkiem, miłością i lojalnością, tak jak robił to przez całe swoje życie. 

REKLAMA

„Moje życie z pewnością się zmieni, kiedy podejmę nowe obowiązki”. — stwierdził monarcha, wskazując, że nie będzie miał już tyle czasu co wcześniej, aby zajmować się dobroczynnością. Wyraził jednak przekonanie, że te działania powierza w ręce odpowiednich osób.

Na koniec orędzia Karol III zwrócił się bezpośrednio do swojej matki: „Dziękuję Ci za twoją miłość i oddanie dla naszej rodziny i rodziny narodów, której służyłaś tak sumiennie przez te wszystkie lata. Niech śpiewają Ci zastępy aniołów”.

Całego orędzia można posłuchać poniżej:

Zobacz także:

Karol III — nowy władca Wielkiej Brytanii

Karol III urodził się 14 listopada 1948 roku w Londynie. Jest synem królowej Elżbiety II oraz jej  męża, Filipa, księcia Edynburga. Na tronie Zjednoczonego Królestwa zasiadł mając 74 lata. Wcześniej, przez 70 lat rządziła nim królowa Elżbieta II. 20 kwietnia 2011 roku orzeczono, że jest on osobą, która najdłużej w historii brytyjskiej rodziny królewskiej zajmuje pozycję następcy tronu, a dwa lata później został najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii.

Król Karol III jest spokrewniony ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi, którzy zasiadają na tronach europejskich państw. Z małżeństwa z Dianą Spencer ma dwóch synów: księcia Wilhelma i księcia Henryka. Po tragicznej śmierci księżnej Diany powtórnie się ożenił, a jego żoną została Kamila Shand (Parker Bowles).  

źródło: media

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone