Rozbudzać wyobraźnię – I Targi Książki w Katowicach

opublikowano: 2011-10-20, 22:25
wolna licencja
– _Ta impreza jest potrzebna miastu_ – powiedziała wiceprezydent miasta Krystyna Siejna, otwierając I Targi Książki w Katowicach. Czy podobne wrażenie mają mieszkańcy Śląska i wydawcy, którzy pojawili się na Targach?
reklama

Nie emocje sportowe, nie koncerty, ale szał książkowych zakupów będzie dominował przez kolejne dni w katowickim Spodku. Choć trudno powiedzieć, aby pierwszego dnia Spodek pękał w szwach pod naporem miłośników książki, organizatorzy wyrażają nadzieje, że pierwsza tego typu impreza na Śląsku będzie pozytywnym impulsem dla promocji czytelnictwa.

prof. Barbara Kożusznik, prorektor UŚ (fot. Sebastian Adamkiewicz)

Pomysł zrodził się, kiedy Katowice starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku – opowiada Jarosław Bukowski, dyrektor Impresariatu Expo Silesia – Dbałość o kulturę to przecież również dbałość o książki – podkreśla. Z opinią organizatorów zgadza się Helena Sienkiewicz z Fundacji Ośrodka Karta, jednego z wystawców – wydaje mi się, że ten region potrzebował tego typu imprez, wszak może ona działać integrująco, zwłaszcza w kontekście kultury. Profesor Barbara Kożusznik, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, podkreślała z kolei na inauguracji, że targi zwracają uwagę na książkę, która ma pobudzać wyobraźnię – to ważne dla człowieka dzisiejszych czasów – stwierdziła, witając wystawców i gości.

Organizatorzy targów i główni partnerzy (fot. Sebastian Adamkiewicz)

Choć organizatorzy wyraźnie liczyli na dużą ilość odwiedzających, w pierwszym dniu tłumów w hali Spodka nie było. – Myślę, że w czasie weekendu będzie o wiele lepiej, tym bardziej, że przybywających czekają spotkania z autorami, premiery książek, ciekawe prelekcje i możliwość dyskusji o książkach – zachęcał do wizyty na targach Jarosław Bukowski. Dla wystawców mała liczba zwiedzających nie oznaczała jednak klęski. – Każde spotkanie z czytelnikiem jest dla nas cennym doświadczeniem, a czasem w tak kameralnym gronie więcej czasu można spędzić na rozmowie i wymienianiu się spostrzeżeniami – stwierdziła Helena Sienkiewicz.

Skąd tak nikłe zainteresowanie? – Być może to kwestia zbyt małej reklamy ? – stwierdził Jerzy Korczak, jeden z odwiedzających targi. – Na pewno jednak na tym dniu nie poprzestanę i na kolejne zaproszę przyjaciół i rodzinę – zapowiedział miłośnik książek – ważne, aby książka odzyskała należne miejsce w społeczeństwie, a tego typu imprezy są dla niej szansą – dodał.

Czytelnicy z zainteresowaniem odwiedzali także stoisko Histmag.org (fot. Sebastian Adamkiewicz)

Wśród odwiedzających bardzo często spotkać było można osoby młode. – Jesteśmy nieco zawiedzione, zbyt mało tutaj literatury dla młodzieży – powiedziała Jadwiga Zacher, która wraz z koleżankami przyjechała do Spodka z Kurowa. Jak wyobrażały sobie targi? – Liczyłyśmy na dużo spotkań z autorami i większą ofertę książkową – stwierdziła Andżelika Budzyńska. Każda uwaga jest dla nas cenna, to pierwsza edycja, każda kolejna będzie więc lepsza dzięki zdobytym doświadczeniom – obiecał Jarosław Bukowski.

Targi w Katowicach zakończą się w niedzielę. W kolejnych dniach uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych dyskusjach panelowych oraz spotkaniach z autorami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Sławomir Cenckiewicz i Kazimierz Kutz. Na odwiedzających czeka ponad 70 wystawców i tysiące książek.

reklama
Komentarze
o autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone