Rudolf Weigl — Polak, który uratował świat przed tyfusem [Podcast]

opublikowano: 2023-06-22 19:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Rewolucyjne odkrycie Rudolfa Weigla przyniosło mu światową sławę, wiele honorowych odznaczeń oraz nominacje do Nagrody Nobla. Co jednak najważniejsze, zrewolucjonizowało świat nauki oraz pozwoliło ocalić tysiące ludzi przed śmiertelną chorobą. Posłuchajcie o historii tego niezwykłego Polaka.
REKLAMA

Chociaż dzisiaj tyfus nie budzi już większych emocji, jeszcze niecałe sto lat temu wywoływał ogromny strach i przerażenie, stając się nierzadko synonimem śmierci. Pierwszy zachowany opis tej choroby pochodzi już z XI wieku. Od tego czasu, z większą bądź mniejszą częstotliwością i w różnych częściach świata wybuchały epidemie tyfusu, siejąc niemałe spustoszenie i przesądzając o losach wielu bitew. Dziesiątkowały żołnierzy i cywilów chociażby podczas wojny domowej w Anglii, wojny trzydziestoletniej, wojen napoleońskich. Ogromne żniwo zebrały także w czasie dwóch konfliktów światowych w XX wieku. Próbę powstrzymania śmiercionośnej choroby podejmowało wielu uczonych z różnych kręgów naukowych. Największy sukces odnieśli jednak naukowcy z lwowskiego instytutu, kierowanego przez człowieka, który prawdziwie zrewolucjonizował historię badań nad tyfusem – Rudolfa Weigla....

Zobacz materiał poniżej:

Wolisz przeczytać? Artykuł znajdziesz tu:

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Olej
Student kultur mediów na Uniwersytecie Śląskim, założyciel podcastu OLEJ W GŁOWIE. Pasjonuje się kontaktami międzyludzkimi, umiejętnościami interpersonalnymi oraz eksplorowaniem świata nowych mediów.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone