Autorzy: Mat. pras. , Łukasz Grzesiczak
Tagi: Wydarzenia, Historia polityczna, Historia społeczna, Zabytki, Polska, Mazowsze, Europa Wschodnia, Europa
Opublikowany: 2010-05-07 00:17
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Rusofil vs. Rusofob – niezwykły pojedynek w Muzeum Witolda Gombrowicza.

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza 9 maja na debatę o stosunkach polsko-rosyjskich. Kilka godzin po defiladzie na Placu Czerwonym, miesiąc po katastrofie smoleńskiej. Siedemdziesiąt lat po Katyniu i sześćdziesiąt pięć po zwycięstwie, które nie dla wszystkich było Zwycięstwem.
REKLAMA

9 maja o godzinie 17:30 we Wsoli, w Muzeum Witolda Gombrowicza, naprzeciw siebie staną: krytyczny rusofil - prof. Andrzej de Lazari (rusycysta z Uniwersytetu Łódzkiego, potomek Rosjan, którzy schronili się w Polsce przed bolszewikami) oraz rusofob z rozsądku – Bartłomiej Sienkiewicz (współzałożyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert i publicysta, potomek pisarza). - Dyskutować będziemy o polskim kompleksie rosyjskim, wojnie i pokoju w kulturze i polityce, o „zachodnim Antychryście” i „przyjaciołach Moskalach”, o gestach w polityce i uniesieniach w sztuce – mówi Bartłomiej Kwasek w imieniu organizatorów.

Wszystkich zainteresowanych dyskusją do Wsoli z Radomia dowiezie bezpłatny niebieski autobus, który odjedzie sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godzinie 16.45.

Powrót do Radomia tym samym autobusem po spotkaniu, około godziny 19.30.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy