Rządy Władysława Jagiełły w latach 1418–1419 [Video]

opublikowano: 2023-10-10 16:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak król Władysław Jagiełło poradził sobie z buntem swojego najmłodszego brata Świdrygiełły oraz kolejnym konfliktem z zakonem krzyżackim? Jak rozwijał się ruch husycki w Czechach? Tego i jeszcze więcej dowiecie się z filmu ThrashingMadPL z serii Historia na Szybko!
REKLAMA

Twórca ThrashingMadPL prowadzi na YouTube kanał, na którym tworzy zróżnicowane tematycznie serie z gier, ale również edukacyjny cykl historyczny pt. „Historia na Szybko”. W jego ramach twórca omawia wszelkie historyczne zagadnienia związane zarówno z historią powszechną, jak i dziejami Polski. Każdy film opatrzony jest komentarzem i charakterystyczną autorską grafiką, która ubogaca narrację i ułatwia zrozumienie omawianego zagadnienia. 

24 marca 1418 r. z zamku w Krzemieńcu zbiegł Świdrygiełło, najmłodszy syn wielkiego księcia litewskiego, Olgierda Giedyminowicza i jego drugiej żony, Julianny, księżniczki twerskiej. Uciekinier został tam uwięziony dziewięć lat wcześniej, po tym jak na jaw wyszły jego plany sprzymierzenia się z Krzyżakami. Spragniony tytułu wielkiego księcia i władzy nad całą Litwą, niepokorny Świdrygiełło próbował wywołać bunt skierowany przeciwko księciu Witoldowi, a wobec fiaska zbiegł do Niemiec, gdzie prosił o pomoc  Zygmunta Luksemburskiego, a następnie po raz kolejny zwrócił się do zakonu krzyżackiego.

Tymczasem, cztery lata od zakończenia wojny głodowej, ponownie narastał konflikt między królestwem Polskim a zakonem. W maju 1418 r. legaci papieża Marcina V wydali niekorzystny dla polskiej sprawy wyrok, wobec czego polski król poprosił o arbitraż  wspomnianego już króla Niemiec i Węgier, Zygmunta. Wielki mistrz zakonu, Michael Küchmeister von Sternberg odmówił uznania arbitrażu Luksemburczyka, a Jagiełło rozpoczął przygotowania od kolejnej wojny.

W sąsiednich Czechach i na Morawach dynamicznie rozwijał się wówczas zapoczątkowany przez Jana Husa reformatorski ruch religijny. Jednak w 1419 r. wśród umiarkowanych zwolenników przemiany religijnej zaczęły pojawiać się głosy radykalnych frakcji dążących także do bezkompromisowych zmian na tle społecznym i politycznym. Zaostrzający się konflikt doprowadził w Pradze do tzw. defenestracji, w wyniku której śmierć poniosło kilku członków rady miejskiej. 

Dowiedz się więcej oglądając film poniżej

Zobacz też

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Rafał Gumiński
Absolwent historii, a wkrótce również historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się wszelkimi aspektami historii średniowiecza i Wysp Brytyjskich, a także wczesną historią Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej. Ponadto pasjonuje się wszystkimi przejawami narracji historycznej w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w filmach i grach wideo. To zwolennik rzetelnego i kreatywnego popularyzowania wiedzy historycznej. Kiedy nie zajmuje się historią, spędza czas na bliższych i dalszych podróżach, grach wideo, czytaniu książek i parzeniu kawy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone