Sesja „W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych” w Kaliszu

opublikowano: 2016-11-29 13:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Tylu naukowych sław z zakresu tematyki złotniczej kaliskie muzeum nie miało jeszcze okazji gościć. Okazja ku temu nadarza się już 1 grudnia, w dniu św. Eligiusza, patrona złotników, kiedy to w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej odbędzie się sesja popularno-naukowa pt. „W blasku dawnych klejnotów i sreber stołowych”.
REKLAMA

Konferencja jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa”, która cieszy się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Rozpocznie się o godz. 10:00.

Jednym z głównych punktów sesji jest referat pt. „Malowane klejnoty. Biżuteria Polek w końcu XVI i w XVII wieku w świetle ikonografii portretowej”, który wygłosi dr hab. Anna Sieradzka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. To historyk sztuki, wykładowca w IHS UW, znany i ceniony kostiumolog (związki sztuki i mody), specjalistka w dziedzinie rzemiosła artystycznego, a także sztuki secesji i art déco. Prof. Sieradzka jest także przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy oddziale warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki, członkiem Rady Redakcyjnej „Spotkań z Zabytkami”, przewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej w warszawskim Cechu Rzemieślników Artystów.

Ciekawie zapowiada się także wystąpienia mgr. Ryszarda Bobrowa, którego muzeum gościło już podczas otwarcia wystawy. Warszawski historyk sztuki wygłosi referat pt. „Kaliska „kultura stołu”. Asortyment i przeznaczenie sreber stołowych wytwarzanych w Kaliszu w XIX w.”. Ten wybitny znawca złotnictwa, zwłaszcza XIX wieku (w tym kaliskiego) to także ceniony konsultant naukowy, wieloletni Kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz autor licznych katalogów zbiorów rzemiosła artystycznego i naukowych opracowań, m. in. dotyczących kaliskiego złotnictwa w XIX wieku. Wśród wykładowców nie zabraknie też kaliskiego akcentu – wystąpienia ks. dr. Jarosława Powąski, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej i wykładowcy w kaliskim Wyższym Seminarium Duchownym, który jest cenionym specjalistą w zakresie liturgii trydenckiej, teologii pastoralnej i duszpasterstwa rodzin.

Wystawę „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” otwarto 5 października. Było to tematycznie pierwsze takie wydarzenie w bogatej historii Kalisza. Wystawa czynna będzie do 16 grudnia. Niewielu mieszkańców miasta wie, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi już z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Wystawa ma przypomnieć zwiedzającym o tym istotnym fakcie i ukazać wszelkie aspekty dawnego złotnictwa kaliskiego. Ramowa koncepcja przewiduje prezentację eksponatów uporządkowanych w kilka działów tematycznych. Jednym z nich będzie aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem, która z pewnością będzie wizualną atrakcją.

Przed rozpoczęciem sesji i po jej zakończeniu będzie możliwość zwiedzania wystawy Siedem wieków kaliskiego złotnictwa. Udział w sesji jest bezpłatny.

Źródło: muzeumwkaliszu.pl

Polecamy e-book Marcina Sałańskiego pt. „Wielcy polskiego średniowiecza”:

Marcin Sałański
„Wielcy polskiego średniowiecza”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-09-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Dariusz Wierzański
Absolwent Katedry Historii Nowożytnej Powszechnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego. Propagator architektury gotyckiej. Zainteresowania historyczne: historia życia codziennego i gospodarcza, legiony rzymskie, marynistyka, herezje. Prywatnie fan eksploracji miejskiej. Marzy o wielkim domu by pomieścić stosy książek.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone