Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, Historia społeczna, Polska
Opublikowany: 2021-04-17 07:17
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem historyczne gry komputerowe są dobrym źródłem wiedzy historycznej?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy historyczne gry komputerowe są dobrym źródłem wiedzy historycznej? Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione?

Wydarzenia osadzone w konkretnej epoce historycznej stanowią popularną kanwę gier komputerowych. Możliwość wcielenia się w określone postaci i wzięcie udziału w wydarzeniach kształtujących bieg dziejów jest dla graczy interesującą formą spędzania wolnego czasu, zaś dla twórców takich gier – okazją nie tylko do wzbogacenia się, lecz także puszczenia wodzy fantazji podczas procesu produkcji. 3 kwietnia 2021 roku zapytaliśmy o to, czy historyczne gry komputerowe są dobrym źródłem wiedzy historycznej? Sprawdźmy wyniki naszej sondy - zagłosowało ponad 1500 Czytelników!

Nieco ponad 1/3 głosujących (33,44%) twierdzi, że historyczne gry komputerowe są raczej dobrym źródłem wiedzy w tej dziedzinie. Jednak już drugą najpopularniejszą opcją jest „Mam mieszane uczucia”, która uzyskała prawie 1/4 wszystkich głosów (23,62%). Dalej znalazł się znów pozytywny głos – „Zdecydowanie tak” – opcję tę wybrał niemal co piąty głosujący (18,93%). Stawkę zamykają opinie przeciw wykorzystywaniu gier video do nauki treści historycznych, z głosami na „Raczej nie” (8,66%), „Zdecydowanie nie” (7,89%), a także „Nie mam zdania” (7,45%).

Pokój gracza w latach 70., odtworzony w berlińskim Muzeum Gier Komputerowych – Computerspiele Museum. Fot. Sergey Galyonkin, CC BY-SA 2.0

Problemy przy tworzeniu historycznych gier video są często podobne do tych przy tworzeniu filmów historycznych – prawda o pewnych wydarzeniach czy postaciach spotyka się z wizją twórców czy reżysera, a ci z kolei chcą dostarczyć na rynek konkretny produkt. W przypadku gier może wówczas dochodzić do różnego rodzaju uproszczeń czy przekłamań, poczynając od braku wierności epoce jeśli chodzi o uzbrojenie lub stroje, po stosowanie nieraz wymyślonych symboli narodowych rzeczywistych państw, nie wspominając o karygodnych przekłamaniach kartograficznych. Zdarza się także, iż twórcy gier na rzecz przejrzystości określonych realiów historycznych w pewnym sensie dostosowują je pod współczesnego odbiorcę, czego rezultatem może być np. używanie symboli narodowych w oderwaniu od epoki, kładzenie nacisku na przedstawienie szczegółowych map w czasach gdy nie było to możliwe, czy wręcz zmiana biegu wydarzeń w celu opowiedzenia historii na nowo. Dlatego same gry historyczne nie powinny stanowić jedynego źródła wiedzy przy nauce o dziejach, co jednak nie zmienia faktu że mogą być fantastycznym przyczynkiem do pokochania nauki historii.

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasz felieton o tym, czy gry komputerowe mogą uczyć historii!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy czy Waszym zdaniem 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Anny Wójciuk – „Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki”

Anna Wójciuk
Jedz, pij i popuszczaj pasa. Staropolskie obyczaje i rozrywki
9,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 115
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-41-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy