Sonda Histmag.org: W jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie?

opublikowano: 2019-07-30 15:32
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy, w jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: Czy zorganizowanie parady wojskowej 15 sierpnia w Katowicach to dobra decyzja?
REKLAMA

12 lipca zapytaliśmy w naszej sondzie, w jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Jedna opcja zdecydowanie przeważała nad pozostałymi. Niemalże połowa głosujących uważa, że Powstanie Warszawskie należy traktować po pierwsze jako wielką tragedię. Dużo dalej, lecz też wyraźnie, zaznaczył się przykład walki o wolność (21%). Podium zamknęło wskazanie powstania jako symbolu polskiego heroizmu – 15% Czytelników zdecydowało się na ten wybór.

Dwie opcje zamknęły się w przedziale poniżej 10%. Inny sposób zyskał poparcie 9% osób, z kolei najmniej, bo tylko 6% otrzymało zwycięstwo moralne.

Patrol por. Stanisława Jankowskiego „Agatona” z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego. 1 sierpnia 1944 r., godzina „W” (domena publiczna).

Wyniki sondy są niezwykle ciekawe, choć nie można powiedzieć, że specjalnie zaskakują. Patrząc na ogrom zniszczenia stolicy i liczne ofiary, zarówno wśród powstańców, jak i zwykłych cywilów, nie sposób zapomnieć o tragicznym wymiarze walk rozpoczętych latem 1944 roku. Oprócz tego wiele osób podkreśliło też znaczenie Powstania Warszawskiego jako przykładu walki o wolność i walki heroicznej. Odwagi i poświęcenia powstańcom nie może odmówić nikt – to także ważna część polskiej pamięci historycznej.

Niewielka część Czytelników wskazała zwycięstwo moralne. Nie jest to raczej przesadnie popularny argument przewijający się w dyskusjach na temat oceny powstania. Niemal 10% głosujących uznało, że jest jeszcze inny sposób, w jaki można przede wszystkim pojmować ten zryw.

A w jaki sposób Wy pamiętacie o Powstaniu Warszawskim? Czekamy na Wasze komentarze!

W naszym portalu znajdziecie liczne teksty i inne materiały dotyczące Powstania Warszawskiego:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy zorganizowanie parady wojskowej 15 sierpnia w Katowicach to Waszym zdaniem dobra decyzja?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone