Opublikowano
2019-07-30 17:32
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: W jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, w jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: Czy zorganizowanie parady wojskowej 15 sierpnia w Katowicach to dobra decyzja?


12 lipca zapytaliśmy w naszej sondzie, w jaki sposób powinno się przede wszystkim traktować Powstanie Warszawskie? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

powstanie warszawskie

Jedna opcja zdecydowanie przeważała nad pozostałymi. Niemalże połowa głosujących uważa, że Powstanie Warszawskie należy traktować po pierwsze jako wielką tragedię. Dużo dalej, lecz też wyraźnie, zaznaczył się przykład walki o wolność (21%). Podium zamknęło wskazanie powstania jako symbolu polskiego heroizmu – 15% Czytelników zdecydowało się na ten wybór.

Dwie opcje zamknęły się w przedziale poniżej 10%. Inny sposób zyskał poparcie 9% osób, z kolei najmniej, bo tylko 6% otrzymało zwycięstwo moralne.

powstanie warszawskie Patrol por. Stanisława Jankowskiego „Agatona” z batalionu „Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego. 1 sierpnia 1944 r., godzina „W” (domena publiczna).

Wyniki sondy są niezwykle ciekawe, choć nie można powiedzieć, że specjalnie zaskakują. Patrząc na ogrom zniszczenia stolicy i liczne ofiary, zarówno wśród powstańców, jak i zwykłych cywilów, nie sposób zapomnieć o tragicznym wymiarze walk rozpoczętych latem 1944 roku. Oprócz tego wiele osób podkreśliło też znaczenie Powstania Warszawskiego jako przykładu walki o wolność i walki heroicznej. Odwagi i poświęcenia powstańcom nie może odmówić nikt – to także ważna część polskiej pamięci historycznej.

Niewielka część Czytelników wskazała zwycięstwo moralne. Nie jest to raczej przesadnie popularny argument przewijający się w dyskusjach na temat oceny powstania. Niemal 10% głosujących uznało, że jest jeszcze inny sposób, w jaki można przede wszystkim pojmować ten zryw.

A w jaki sposób Wy pamiętacie o Powstaniu Warszawskim? Czekamy na Wasze komentarze!

W naszym portalu znajdziecie liczne teksty i inne materiały dotyczące Powstania Warszawskiego:

Powstanie Warszawskie – przyczyny wybuchu, przebieg i niemieckie zbrodnie

Powstanie Warszawskie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Jego geneza, powstańcze bitwy, zbrodnie niemieckie oraz pamięć o nim do dziś są tematem dyskusji i zainteresowania wielu pokoleń. Tu znajdziesz informacje i opinie o Powstaniu Warszawskim.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy zorganizowanie parady wojskowej 15 sierpnia w Katowicach to Waszym zdaniem dobra decyzja?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org