Sonda Histmag.org: Żołnierze Wyklęci dzielą internautów

opublikowano: 2017-03-05 19:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Ostatnie dni upłynęły pod znakiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Przy tej okazji zapytaliśmy naszych czytelników o stosunek do nich. Wyniki pokazują polaryzację postaw względem powojennego podziemia niepodległościowego. Zapraszamy też do udziału w kolejnej ankiecie – tym razem na temat staropolskich dowódców.
REKLAMA

19 lutego, w kontekście zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci, postanowiliśmy zapytać Was o stosunek do Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych). Aby uprościć głosowanie, daliśmy do wyboru trzy odpowiedzi: „Pozytywny”, „Negatywny” oraz „Neutralny/zniuansowany”. W ciągu tych dwóch tygodni różne opcje wysforowywały się na prowadzenie, ostatecznie jednak wyniki okazały się... zbliżone. 35,4 proc. odpowiadających określiło swój stosunek do Żołnierzy Wyklętych jako negatywny. Z kolei 35,03 proc. wskazało odpowiedź „Pozytywny”. Do tego aż 29,5 proc. ustawiło się na osi sporu pośrodku, wskazując neutralny bądź zniuansowany stosunek.

Wnioski pozostawiamy (na razie) naszym czytelnikom, warto jednak zapamiętać te wyniki, gdyż mimo wszystko sporo mówią o polskiej pamięci i kontrowersjach z nią związanych.

Zobacz też: Żołnierze Wyklęci – historia i pamięć

Tym razem zapraszamy do wypowiedzenia się na temat trochę mniej kontrowersyjny, ale budzący spore zainteresowanie miłośników historii. Wojskowość staropolska to temat chętnie poruszany przez naukowców i popularyzatorów oraz obecny w dyskusjach w sieci. Za zwycięstwami polsko-litewskiego oręża stoją jednak konkretni dowódcy. Który z nich był najwybitniejszy? Głosowanie potrwa do 19 marca.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone