Opublikowano
2018-12-11 21:41
Licencja
Wolna licencja

Sonda Histmag.org: czy to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej, a mające miejsce w 2018 roku uważacie za najważniejsze?


22 listopada, przy okazji oficjalnego ogłoszenia przez Prezydenta Andrzeja Dudę planów odbudowy Pałacu Saskiego, zapytaliśmy Was w naszej sondzie czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Czy to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany?

W sondzie wzięło udział 1337 głosujących. 54,45 procent uważa, że to nie jest dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany. Przeciwnego zdania jest 38,07 procent głosujących w naszej sondzie. Z kolei 7,48 procent Czytelników nie ma zdania na ten temat.

Pałac Saski w Warszawie w okresie międzywojennym (domena publiczna)

Jak widać zdecydowana większość naszych Czytelników biorących udział w sondzie uważa, że odbudowa Pałacu Saskiego to nie jest dobry pomysł. Bardzo możliwe, że ich obawy wzbudza istniejąca praktyka praktyka rekonstrukcji obiektów historycznych, która często nie uwzględnia konieczności użycia historycznych planów, czy sposobów budowy. Jednak warto w tym miejscu podkreślić, że rząd zdając sobie sprawę z tego problemu obiecuję powołanie specjalnej grupy konserwatorów, którzy za zadanie mieliby przede wszystkim dopilnowanie, by Pałac Saski został jak najwierniej odwzorowany. Obawy wokół odbudowy wiążą się też z tym, że to właśnie zburzony Pałac Saski dobitnie pokazuję skale zniszczeń z czasów II wojny światowej. Na pewno też wiele osób nie widzi po prostu praktycznego i ekonomicznego sensu takiej odbudowy.

Z drugiej strony jest prawie 2/5 głosujących, którzy uważają, że odbudowa to dobry pomysł. Za ich zdaniem przemawiają argumenty o przywróceniu Warszawie prawdziwie historycznego kształtu i pokazania w symboliczny sposób, że Warszawa odzyskuję swój kształt, który zabrała jej niemiecka agresja i doświadczenia totalitaryzmów. Niektórzy po prostu uważają, że to piękny budynek, który zasługuje na odbudowę. W przestrzeni publicznej krążą też argumenty, według których byłoby to dobre miejsce na ulokowanie instytucji publicznych, czy kolejna świetna atrakcja turystyczna dla miasta.

Z pewnością nie ma jednej słusznej odpowiedzi, czy odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł. Można też się poważnie zastanowić, czy o takich inwestycjach nie powinni głosować sami mieszkańcy Warszawy w referendum, znając wcześniej dokładne plany wykorzystania odbudowanego budynku i koszty takiej inwestycji.

Dowiedzcie się więcej o wątpliwościach związanych z odbudową Pałacu Saskiego:

Odbudowa Pałacu Saskiego - wątpliwości, obawy i możliwości

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie ma być trwałym świadectwem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak praktyka restytucji obiektów historycznych budzi wiele wątpliwości i obaw.Czytaj dalej...

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której z okazji zbliżającego się wielkimi krokami końca roku pytamy Was które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej, a mające miejsce w 2018 roku uważacie za najważniejsze? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: pawel |

Pałac Saski był piękny. Pewnie po odbudowie również byłby ozdobą placu. Tym niemniej został zburzony, a jego brak i bardzo charakterystyczny obiekt jakim jest samotny Grób Nieznanego żołnierza to idealny symbol tej tragedii. Trzeba jednak mocnych gwarancji dla placu, że nic tam nowego nie powstanie. Że to wciąż będzie plac, a nie galeria brzydkich pomników.Odpowiedz

Gość: erazmT |

Znając warszawskie praktyki raczej nie wierzę, że plac Piłsudskiego pozostanie wygonem, prędzej czy później zachodnia pierzeja zostanie zabudowana, wolę już kopię pałaców Saskiego i Brühla niż współczesny "eksperyment" i nie musi to być odbudowa wierna w środku, chodzi o przywrócenie tak brutalnie zniszczonego krajobrazu kulturowego, Niemcy to świetnie rozumieją i tam rekonstruuje się podobne obiekty na skalę masową...Odpowiedz

Gość: |

Jeśli chcecie Państwo zobaczyć, jaka ma być obecnie praktyka pochodzenia do obiektów historycznych to obejrzyjcie wczorajszy program Alarm!. PozdrawiamOdpowiedz

Gość: Tomek |

Ponad 50 % nie chce odbudowy i tyleOdpowiedz

@ Gość: Tomek Dla mnie to również oczywiste.KropkaOdpowiedz

Gość: ANNA |

@ Gość: Tomek Szkoda, że tak myślicie. Nie przeszkadza Wam, że zbrodniarze niemieccy napluli nam w twarz a wy z zadowoleniem i zrozumieniem oraz bez emocji to akceptujecie, tzn. że jesteście małymi bez korzeni (albo z wrogimi, obcymi korzeniami) tutejszymi, którzy przyszli z wioski i nie dorośli do tradycji Stolicy swojej Ojczyzny.Odpowiedz

Gość: tomek |

@ Gość: Tomek ja jestem za odbudowom spoko by to wyglądało, ale pare szpitali by się bardziej przydało. odbudować by było fajnie naprawdę fajnie ale standardy polskich szpitali nie są dobreOdpowiedz
Maciej Zaremba

Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org