Autor: Maciej Zaremba
Tagi: Redakcyjne, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska, Warszawa, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 12 grudnia 2018
Licencja:wolna licencja

Sonda Histmag.org: czy to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy Was o to czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz zaś pytamy Was które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej, a mające miejsce w 2018 roku uważacie za najważniejsze?

22 listopada, przy okazji oficjalnego ogłoszenia przez Prezydenta Andrzeja Dudę planów odbudowy Pałacu Saskiego, zapytaliśmy Was w naszej sondzie czy Waszym zdaniem to dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

W sondzie wzięło udział 1337 głosujących. 54,45 procent uważa, że to nie jest dobry pomysł, żeby Pałac Saski został odbudowany. Przeciwnego zdania jest 38,07 procent głosujących w naszej sondzie. Z kolei 7,48 procent Czytelników nie ma zdania na ten temat.

Pałac Saski w Warszawie w okresie międzywojennym (domena publiczna)

Jak widać zdecydowana większość naszych Czytelników biorących udział w sondzie uważa, że odbudowa Pałacu Saskiego to nie jest dobry pomysł. Bardzo możliwe, że ich obawy wzbudza istniejąca praktyka praktyka rekonstrukcji obiektów historycznych, która często nie uwzględnia konieczności użycia historycznych planów, czy sposobów budowy. Jednak warto w tym miejscu podkreślić, że rząd zdając sobie sprawę z tego problemu obiecuję powołanie specjalnej grupy konserwatorów, którzy za zadanie mieliby przede wszystkim dopilnowanie, by Pałac Saski został jak najwierniej odwzorowany. Obawy wokół odbudowy wiążą się też z tym, że to właśnie zburzony Pałac Saski dobitnie pokazuję skale zniszczeń z czasów II wojny światowej. Na pewno też wiele osób nie widzi po prostu praktycznego i ekonomicznego sensu takiej odbudowy.

Z drugiej strony jest prawie 2/5 głosujących, którzy uważają, że odbudowa to dobry pomysł. Za ich zdaniem przemawiają argumenty o przywróceniu Warszawie prawdziwie historycznego kształtu i pokazania w symboliczny sposób, że Warszawa odzyskuję swój kształt, który zabrała jej niemiecka agresja i doświadczenia totalitaryzmów. Niektórzy po prostu uważają, że to piękny budynek, który zasługuje na odbudowę. W przestrzeni publicznej krążą też argumenty, według których byłoby to dobre miejsce na ulokowanie instytucji publicznych, czy kolejna świetna atrakcja turystyczna dla miasta.

Z pewnością nie ma jednej słusznej odpowiedzi, czy odbudowa Pałacu Saskiego to dobry pomysł. Można też się poważnie zastanowić, czy o takich inwestycjach nie powinni głosować sami mieszkańcy Warszawy w referendum, znając wcześniej dokładne plany wykorzystania odbudowanego budynku i koszty takiej inwestycji.

Dowiedzcie się więcej o wątpliwościach związanych z odbudową Pałacu Saskiego:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której z okazji zbliżającego się wielkimi krokami końca roku pytamy Was które z wydarzeń dotyczących polskiej historii lub pamięci historycznej, a mające miejsce w 2018 roku uważacie za najważniejsze? Zapraszamy do udzielania odpowiedzi!

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Bez Twojej pomocy nie będziemy mogli dalej popularyzować historii! Wesprzyj naszą działalność już dziś!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy