Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, Polska, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Historia społeczna, Historia współczesna
Opublikowany: 2022-01-06 10:36
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Jak Twoim zdaniem powinno się nazywać Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie?

Czy stołeczne Rondo Romana Dmowskiego powinno zachować swoją nazwę, czy też powinno się ją zmienić na Rondo Praw Kobiet? Zapytaliśmy o to w sondzie naszych Czytelników - zobaczcie, jak głosowali! Teraz z kolei pytamy o najważniejsze wydarzenie minionego roku!
REKLAMA

W ubiegłym miesiącu, Rada Warszawy po przeprowadzeniu głosowania podjęła decyzję o zmianie nazwy stołecznego Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. I choć przegłosowanie sprawy miało nie oznaczać jeszcze ostatecznej zmiany nazwy ronda, to jednak pojawiły się gorące dyskusje na ten temat. Postanowiliśmy zapytać w naszej sondzie Czytelników: jak powinno się nazywać Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie? Sprawdźmy wyniki – otrzymaliśmy ponad 2000 głosów!  

Kliknij obrazek, aby powiększyć!

Większość Czytelników (60,83%) jest zdania, że nazwa stołecznego ronda powinna pozostać niezmieniona. Nieco mniej niż 1/4 (23,49%) twierdzi zaś, że to warszawskie rondo powinno zmienić nazwę na Praw Kobiet. Co ciekawe, niemal co 10. Czytelnik nie zwraca na to większej uwagi - zdaniem 9,2% znacznie ważniejsza jest jego przejezdność. Z kolei 6,47% głosujących widziałoby jeszcze inną nazwę dla tego konkretnego skrzyżowania. 

Rondo Romana Dmowskiego w Warszawie, fot. Adrian Grycuk
CC BY-SA 3.0

Zdaniem większości Czytelników Histmag.org, to stołeczne rondo powinno zachować swoją nazwę. Taka postawa miłośników historii nie powinna nikogo dziwić. Wiele osób uważa, że konieczne jest zachowanie pamięci o ważnym mężu stanu i jednym z ojców niepodleglości. Pojawiają się też opinie, że niesłuszne jest odbieranie w przestrzeni "miejsca" Dmowskiemu na rzecz wydarzeń z historii najnowszej. Z kolei nawet wśród Czytelników naszego portalu znalazły się osoby, którym bardziej odpowiadałaby zmieniona nazwa; część z kolei nie zwracałaby na to żadnej uwagi. Czy istnieje jednak rozwiązanie, które mogłoby zadowolić dwie główne strony sporu? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach!

Polecamy nasz artykuł o Romanie Dmowskim: ojcu polskiego ruchu narodowego!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o najważniejsze wydarzenie minionego roku!

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

POLECAMY

Chcesz zawsze wiedzieć: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego w historii? Polecamy nasz newsletter – raz w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę mailową podsumowanie artykułów, newsów i materiałów o książkach historycznych. Zapisz się za darmo!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy