Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne, Europa, Historia kultury i sztuki, Historia polityczna
Opublikowany: 2022-05-18 05:34
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Który z podanych europejskich pisarzy i myślicieli najbardziej wpłynął na europejską myśl polityczną?

Znamy wyniki sondy, w której pytaliśmy o najbardziej wpływowego twórcę myśli politycznej w Europie. Przekonajcie się jak głosowali Czytelnicy i weźcie udział w kolejnej sondzie. Tym razem ciekawi nas Wasze zdanie nt. polskich artystek!
REKLAMA

Nasze ostatnie pytanie o najbardziej wpływowego twórcę podwalin polityki i myśli politycznej w Europie przypadło Czytelnikom do gustu. W sondzie wzięło udział ponad 1000 osób! Przekonajmy się na kogo głosowali najczęściej.  

Zdecydowana większość głosujących najchętniej wskazywała Niccolo Machiavellego (24% głosów). Zaraz za Włochem pojawił się Monteskiusz (17% głosów), a trzecie miejsce przypadło Thomasowi More (12% głosów). 

8% Czytelników wskazało Woltera, ale ciekawe w tym głosowaniu jest to, że wiele  nazwisk w zestawieniu, czyli Kartezjusz, Immanuel Kant, John Locke, Erazm z Rotterdamu zebrało taką samą ilość głosów, po 7%. Tyle też osób wybrało opcję „inny”, nie mogąc zdecydować się na żadnego z podanych przez nas myślicieli. 

Jean Bodin otrzymał najmniej, bo tylko 4% głosów.

fot. morhamedufmg, pixabay.com

Niccolo Machiavelli jest do dziś określany jako jeden z najwybitniejszych włoskich myślicieli i filozofów. Istotnie jego „Traktat o Księciu” zapisał się w historii do tego stopnia, że w psychologii funkcjonuje nawet termin pochodzący od nazwiska filozofa, czyli makiawelizm. 
Dzieło Machiawellego często interpretuje się, zwracając uwagę na eksponowanie negatywnych cech jakie powinien posiadać władca, aby dzierżyć berło.  Najpopularniejszym cytatem jest ten mówiący o tym, że dobry władca powinien być jak lis i lew. Jeśli jednak wczytać się uważnie w pracę Machiawellego, znajdziemy tam masę uniwersalnych prawd o polityce, o władcach i poddanych, ale przede wszystkim o naturze ludzkiej. 

Książę, który koło siebie trzyma ludzi zdolnych i uczciwych, może uchodzić za rozsądnego, ponieważ poznał się na nich i nie dopuścił, aby się z czasem zepsuli; lecz jeśli ci ludzie są złego usposobienia, o zdolnościach tego księcia nie możemy mieć dobrego mniemania, skoro popełnił błąd przy wyborze swoich powierników. (...) Trojakiego bowiem rodzaju są rozumy ludzkie: jedni pojmują o własnych siłach, drudzy, gdy im kto wyłoży, a trzeci rodzaj jest ten, co ani sam, ani przy cudzej pomocy nic nie pojmie.
- Fragment „Traktatu o Księciu”

Zapraszamy do przeczytania tekstu o innym wielkim włoskim myślicielu, jakim był Dane Alighieri!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, która z wymienionych przez nas artystek wywarła największy wpływ na polskie malarstwo? (Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).  

POLECAMY

Kup koszulkę z Marcinem Lutrem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy