Spotkanie z autorami książki „Niezłomni czy realiści”

opublikowano: 2024-06-03 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy na spotkanie premierowe książki „Niezłomni czy realiści? Polskie podziemie antykomunistyczne bez patosu” Rafała Wnuka i Sławomira Poleszaka. Wstęp wolny!
REKLAMA

Dyskusję z udziałem autorów, Adama Leszczyńskiego oraz Piotra Zychowicza 5 czerwca 2024 r. poprowadzi Karolina Lewicka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historii UW, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. WSTĘP WOLNY  

O książce:

Historia ludzi, którym przyszło wybierać w sytuacji, gdy każdy wybór był zły.

Dla jednych „niezłomni”, dla innych „bandyci” – historia antykomunistycznego podziemia to jeden z najbardziej zmitologizowanych wątków powojennych dziejów Polski. Politycy z przeciwnych obozów chętnie po niego sięgali umacniając tę legendę – raz białą, innym razem czarną – w zależności od potrzeb. Nadszedł wreszcie czas na chłodną ocenę, której podjęło się dwóch znakomitych historyków, prof. Rafał Wnuk i dr Sławomir Poleszak.

W 1945 roku z antykomunistyczną konspiracją związanych było ponad 100 tysięcy kobiet i mężczyzn, a w oddziałach biło się 15-17 tysięcy zbrojnych. Dlaczego po wkroczeniu sowietów do Polski nie złożyli broni? Jak wyglądało ich życie codzienne? Jak zakończyła się walka? Autorzy odpowiadają na te pytania w oparciu o historie konkretnych ludzi. Prześwietlają pojedyncze biografie dowódców, takich jak Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Józef Kuraś ,,Ogień”, Leopold Okulicki „Niedźwiadek” czy Marcelina Malessa „Marcysia”, ale też i zwykłych „leśnych”.

Najdzielniejsi z dzielnych czy błędni rycerze? Romantyczni ideowcy czy przesiąknięci przemocą, bojący się powrotu do normalności weterani? Książka historyków Wnuka i Poleszaka pokazuje, że jakkolwiek wyobrażamy sobie antykomunistyczne podziemie po wojnie, prawda wygląda jeszcze inaczej. Autorzy nie stronią od bezpośrednich polemik, piszą o swoich bohaterach z pasją, ale klarownie i precyzyjnie. Demontują mit o „podziemnej wspólnocie”, pokazując rywalizujące lub zwalczające się nurty podziemia. Wyjaśniają też, dlaczego nie zgadzają się na używanie terminu „Żołnierze Wyklęci”.

„Niezłomni czy realiści?” to przykład tego, jak powinno się pisać dziś historię Polski – rzetelnie i w nowoczesnym ujęciu.

O autorach:

Rafał Wnuk (ur. 1967) – badacz antysowieckiego i antyniemieckiego oporu w Europie w XX w. zajmujący się też studiami nad polityką pamięci. Profesor związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Autor m.in. „Za pierwszego Sowieta. Polska konspiracja na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej (wrzesień 1939-czerwiec 1941)”; „Leśni Bracia. Podziemie antykomunistyczne na Litwie. Łotwie i w Estonii. 1944-1956”, współautor wystawy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Sławomir Poleszak (ur. 1969) – historyk, doktor, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Badacz polskiego podziemia antykomunistycznego oraz komunistycznego aparatu represji w Polsce. Autor i współredaktor m.in. „Podziemie antykomunistyczne w łomżyńskiem i grajewskiem (1944–1957)”; „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956” (nagroda czytelników w konkursie Książka Historyczna Roku 2008), współzałożyciel i współprowadzący internetowego portalu historycznego www.historiabezkitu.pl.Link do wydarzenia na Facebooku: LINK


Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Literackie ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone