Sprawdźcie co oferuje Wydawnictwo GlowBook w maju!

opublikowano: 2022-05-06 05:31
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W książce „Od konfliktu do konfliktu. Relacje japońsko-amerykańskie w latach 1853-1941” Izabela Plesiewicz-Świerczyńska, japonistka porusza problematykę japońsko–amerykańskich stosunków. Matylda Jonas-Kowalik w „Jutro wolni?” opisuje zbrojny ruch oporu w getcie warszawskim z uwzględnieniem roli komunistów.
REKLAMA
Izabela Plesiewicz-Świerczyńska
„Od konfliktu do konfliktu. Relacje japońsko-amerykańskie w latach 1853-1941”
cena:
Wydawca:
GlowBook
Rok wydania:
2021
Okładka:
twarda
Liczba stron:
310
Format:
165×235 mm
ISBN:
978-83-960385-0-0
EAN:
9788396038500

Pierwsza w języku polskim publikacja naukowa omawiająca w sposób wieloaspektowy i kompleksowy stosunki Japonii z USA w okresie historycznym, którego zwieńczeniem stała się wojna między tymi mocarstwami. Celem pracy jest przedstawienie wykładni ideologicznych stosunków Japonii ze Stanami Zjednoczonymi w latach 1853–1941 oraz zaprezentowanie, jaki wpływ na rozwój tych stosunków miały podpisywane traktaty, porozumienia i inne ważne umowy. 

Rekomendacje: 

Prof. dr hab. Teresa Łoś-Nowak: Opracowanie w głównej mierze syntetyzuje aktualną wiedzę i dorobek naukowy z zakresu historii stosunków międzynarodowych i nauki o polityce, wzbogacając je o przemyślenia i doświadczenia wynikające z analizy dyskusji o wpływie polityki zagranicznej państw pozostających pod przemożnym wpływem ideologii, na ich wzajemne relacje, cele stawiane polityce zagranicznej, ich rozległość i motywacje oraz wynikające z nich metody postępowania.

Prof. dr hab. Mikołaj Melanowicz: Autorka pracy wykorzystuje bogate źródła – japońskie i amerykańskie dokumenty i opracowania historyczne i politologiczne – zarówno relacjonujące i oceniające fakty składające się na dwa ciągi zachowań wobec siebie państw dążących do odgrywania hegemonicznej roli w świecie lub regionie.

Książkę „Od konfliktu do konfliktu. Relacje japońsko-amerykańskie w latach 1853-1941” zamówicie pod tym linkiem

Matylda Jonas-Kowalik
„Jutro wolni?”
cena:
Wydawca:
GlowBook
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka
Format:
148×210 mm
ISBN:
978-83-960385-5-5
EAN:
9788396038555

Nowe ujęcie dziejów zbrojnego ruchu oporu w getcie warszawskim z uwzględnieniem znaczącej roli komunistów.

Komuniści, socjaliści, lewicowi syjoniści, związkowcy, anarchiści, trockiści – w sumie tysiące działaczek i działaczy lewicowych znalazło się wraz z innymi żydowskimi mieszkańcami Warszawy i okolic za murami getta, którego dzieje stanowiły preludium zagłady największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy. Książka prezentuje nowe ujęcie dziejów zbrojnego ruchu oporu w getcie warszawskim z uwzględnieniem znaczącej roli komunistów. Porządkuje historię komunistów w getcie – wokół której narosło wiele mitów – na podstawie dotychczasowych badań, wspomnień i niepublikowanych relacji. 

Tendencja do usuwania z przestrzeni publicznej patronów związanych z ruchami lewicowymi (zwana dekomunizacją) jest widoczna obecnie w całej Polsce. Niechęć do samej ideologii komunistycznej także ma wpływ na sposób przedstawiania dokonań komunistów jako działaczy konspiracyjnych. Stereotyp „żydokomuny” wydaje się wciąż jeszcze żywy w pewnych kręgach polskiego społeczeństwa, dlatego zajmowanie się tematem żydowskich komunistów w sposób obiektywny i naukowy może wydawać się decyzją wymagającą dokładnego przemyślenia. Jak pisze Barbara Engelking, „Podjęcie tematu odnoszącego się do PPR utrudnia jej podwójne zmistyfikowanie: w okresie PRL historia partii była zniekształcana przez propagandę i ideologię, a od 1989 r. o komunistach wypada mówić wyłącznie źle”. Dla mnie jako badaczki temat komunistów w ruchu oporu w getcie warszawskim ze względu na to podwójne zmistyfikowanie stał się tym bardziej interesujący.
- fragment książki

Książkę „Jutro wolni?” zamówicie pod tym linkiem

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo GlowBook ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone