Średniowieczny krucyfiks znaleziony w śmietniku

opublikowano: 2007-08-20 09:28
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Krucyfiks znaleziony przypadkiem przez przeszukującą śmieci kobietę okazał się średniowiecznym zabytkiem z kolekcji Czartoryskich.
REKLAMA

Sytuacja miała miejsce w austriackim mieście Zell am See w 2004 r., jednak kobieta wtedy nie miała pojęcia o wartości znaleziska. Jeszcze miesiąc temu krucyfiks leżał za kanapą w jej domu.

Jednak jeden z sąsiadów znalazczyni, wiedziony przeczuciem, że krzyż może mieć wyjątkową wartość, zaniósł go do muzeum w miejscowości Leogang. Tamtejszy kustosz ocenił pochodzenie przedmiotu i zawiadomił policję w Salzburgu. W toku śledztwa wyszło na jaw, że do II wojny światowej zabytek należał do kolekcji Izabelli Elżbiety Działyńskiej, z domu Czartoryskiej. Podczas wojny zbiór był ukryty w piwnicy jednej z warszawskich kamienic. Hitlerowcy odnaleźli kolekcję w 1941 roku i przewieźli ją do Austrii.

Eksperci z muzeum historii sztuki w Wiedniu po szczegółowych badaniach, ustalili, że krucyfiks został wykonany w Limoges we Francji około 1200 roku. Policja oszacowała jego wartość na 400 tysięcy euro.

Sąd zdecydował, że krzyż trafi do muzeum w Leogang. Nie wiadomo, czy kobieta, która odnalazła zabytkowy przedmiot, otrzyma znaleźne.

Austriacka policja dodała, że spadkobierców właścicieli reprezentuje londyńska komisja skradzionego mienia.

źródło: onet.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone