Autor: Kamil Janicki
Tagi: Newsy, Historia polityczna, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Europa Wschodnia, Europa
Opublikowany: 2008-09-10 11:22
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Stalin zrobił dokładnie to, co należało

W opinii autorów najnowszego, zaaprobowanego przez państwo, rosyjskiego poradnika dla nauczycieli Stalin działał „całkowicie racjonalnie”, przeprowadzając czystki na milionach obywateli ZSRR w latach 30.
REKLAMA

Łagry, egzekucje i wieloletnie wyroki więzienia, w świetle poradnika były uzasadnionymi działaniami, które pozwoliły przeprowadzić modernizację kraju. Książka zatytułowana „Historia Rosji, 1900-1945” ma być dla nauczycieli pomocą w prowadzeniu nauczania patriotycznego. Na jej podstawie w przyszłym roku zostanie wydany podręcznik dla uczniów.

Obydwie książki posiadają pełną aprobatę władzy i odpowiadają prezentowanej przez Władimira Putina opinii na temat Józefa Stalina. Jego zdaniem portret dyktatora należy odmalowywać w znacznie jaśniejszych barwach niż do tej pory.

Informacja o właśnie wydanym podręczniku w żadnym razie nie zaskoczyła doktora Dariusza Wierzchosia, pracownika Archiwum Akt Nowych i specjalisty od historii najnowszej Rosji i Ukrainy.

  • Bynajmniej nie jest to pierwsza publikacja tego typu. - mówi nasz ekspert - Podobne książki i podręczniki wydane po 1991 roku w sposób bardzo spłycony przekazują prawdę o polityce Stalina w latach trzydziestych XX wieku. Nacechowane są one zwrotami, łagodzącymi wydarzenia związane z tzw. „wielkim terrorem”. Wspominają o „błędach”, „niesprawiedliwych wyrokach”, czy też „zaniedbaniach”, w wyniku których wielu Rosjan znalazło się w więzieniach i poniosło śmierć. Takie książki, jak „Historia Rosji, 1900-1945” to dla nas oczywiste buble wydawnicze. Jednak średnie pokolenie Rosjan, wychowywane w micie Związku Radzieckiego jako wielkiego mocarstwa, w pełni akceptuje tego typu rzeczy. Dla nich Stalin to człowiek, który dał Rosjanom atom, zwyciężył hitlerowskie Niemcy. Ludzie wywodzący się ze średniego pokolenia mówią wprost: Stalin dał Rosjanom spokój i dostatek. Tego typu opinie ugruntowują jeszcze występy koncesjonowanych za czasów ZSRR artystów takich jak Oleg Gazamanow. Ten „rockman” w piosence „Sdiełan w CCCP” emituje przekaz o wielkości ZSRR, który dla młodego pokolenia nie wiedzącego czym był ZSRR dobrze brzmi. Sprawia to, że nastoletni Rosjanie identyfikują się z tym przekazem. Dotyczy to również ulubionego przez Władimira Putina zespołu Lube.

Osobiście lubię słuchać rosyjskiego rocka, bo ma dobre teksty odnoszące się do rzeczywistości - tej współczesnej i radzieckiej. Jest dobrym przykładem interpretacji historii Rosji czy ZSRR. Jednakże tego typu wydawnictwa, jak „Historia Rosji, 1900-1945” wskazują na to, że nadal trwa walka o umysły Rosjan. Jest jednak cień nadziei. Rozmawiając kiedyś na Krymie z Rosjanami dość luźnie o tym, jak żyje się w Polsce i w Federacji, cały czas tematy schodziły na poletko historyczne. Wskazuje to, że tak samo jak Polacy, Rosjanie lubią rozprawiać o historii. Na pytania o zbrodnie stalinizmu, usłyszałem jedną krzepiąca odpowiedź: „góra robi swoje, a my wiemy, że w Tajgach i na Syberii pozostaje jeszcze tysiące Katyni.” - wspomina Dariusz Wierzchoś.

Źródło : Canada Free Press

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy