„Stare i nowe mury w Europie. Polska, Czechy, Słowacja i Niemcy 20 lat po upadku muru berlińskiego”
Historyczny przełom roku 1989 – polski Okrągły Stół, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, czy też upadek muru berlińskiego – były spełnieniem wolnościowych dążeń demokratycznej opozycji państw bloku socjalistycznego i początkiem fundamentalnych zmian w Europie. Jak wypada porównanie wizji „powrotu do Europy” z rzeczywistością? Jakie granice zniknęły, jakie społeczne i polityczne podziały pozostają nadal wyzwaniem dla Europy oraz jak z perspektywy doświadczeń demokratycznej transformacji Unia Europejska i Europa powinny wyglądać za następnych dwadzieścia lat? – to centralne pytania debaty, jakie zapowiadają organizatorzy.
Podczas konferencji zaprezentowanie zostanie publikacja Fundacji im. Heinricha Bölla „Kobiety w czasach przełomu 1989-2009 i Rok 1989 – 20 lat później. Kraje postkomunistyczne a integracja europejska” oraz książka Wydawnictwa Krytyki Politycznej „Jesień Wasza, wiosna nasza”.
Program konferencji:
11 LISTOPADA
18:30 Powitanie: Agnieszka Rochon (Fundacja im. Heinricha Bölla), Maciej Gdula (Krytyka Polityczna)
Wykład wprowadzający: „Europa i sztuka burzenia murów” - Prof. Timoty Garton Ash
20:00 Pokaz filmu: „Królik po berlińsku” (reż. Bartosz Konopka) - niezwykła historia muru berlińskiego widziana z perspektywy mieszkających tam królików. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni dzielącym Berlin Wschodni od Zachodniego. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy.
12 LISTOPADA
12.00 Otwarcie konferencji
12.00 – 14.00 Stara i nowa, czy całkiem nowa Europa?
Pytania: Jak wypada porównanie wizji „powrotu do Europy” z rzeczywistością? Jak rozszerzenie zmieniło Unię i Europę? Jak wpłynęło na rozwój nowych krajów członkowskich? Jakie doświadczenia i wartości wnoszą kraje postsocjalistyczne w budowanie europejskiej tożsamości? Co nowi członkowie wnoszą do polityki unijnej? Co chcą zmienić w Europie? Jak z perspektywy doświadczeń demokratycznej transformacji i wobec aktualnych europejskich wyzwań, Unia Europejska i Europa powinny wyglądać za następnych dwadzieścia lat?
Panelistki/paneliści: Aleksander Smolar(Polska), Magdalena Vasaryova (Słowacja), Reinhard Weißhuhn (Niemcy), Timothy Snyder (USA)
Moderacja: Adam Ostolski (Polska)
14.00 – 14.30 Przerwa na lunch
14.30 – 16.30 Dwudziestolecie przemian społecznych i demokratycznych
Pytania: Jaka jest kondycja demokracji w krajach posttransformacyjnych? Jakie znaczenie mają dzisiaj państwo prawa, wolność i swobody demokratyczne? Jak dziś definiujemy deficyty demokracji i wynikającą z nich potrzebę zmian? Jak zmieniła się kultura polityczna w krajach byłego bloku socjalistycznego? Jakie są nowe linie podziału w postsocjalistycznych społeczeństwach? Czy zasady funkcjonowania wolnego rynku wykluczają zabezpieczenia socjalne? Jakie znaczenie ma – wobec aktualnego kryzysu gospodarczego - społeczna
solidarność?
Panelistki/paneliści: Jerzy Osiatyński (Polska), Jan Machacek (Czechy), Rita Pawlowski (Niemcy), Bernard Guetta (Francja)
Moderacja: Agnieszka Graff (Polska)
Zamknięcie i podsumowanie: Agnieszka Rochon i Maciej Gdula
Konferencja odbędzie się w języku polskim, angielskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.
Miejsce: Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat