Autor: Rafał Narwojsz
Tagi: Recenzje, Inne, Historia nauki i techniki, Książki
Opublikowany: 15 stycznia 2020
Licencja:wolna licencja

Sue Black – „Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego” – recenzja i ocena

Sue Black opowiada, na czym polega praca antropologa sądowego i jaki ma wpływ na poznawanie faktów z przeszłości. To wszystko okraszone ciekawostkami i szczyptą czarnego humoru.

Sue Black – „Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego” – recenzja i ocena

Sue Black
„Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego”
Ocena: 7
39,90 zł
Wydawca: Feeria Science
Rok wydania: 2019
Okładka: miękka
Liczba stron: 404
ISBN: 9788366380141

Antropolog sądowy ma za zadanie wyczytać jak najwięcej informacji o życiu człowieka na podstawie jego kości. W przeciwieństwie do patologa, który skupia się na samej przyczynie śmierci, antropolog stara się wczytać ze znalezionych szczątków informacje na temat danej osoby. Kim była, jak wyglądała, jakie przebyła choroby i urazy, jak długo przebywała w ziemi. Chociaż w Polsce jest to dziedzina najczęściej kojarzona ze serialem „Kości” to zyskuje na popularności i w 2019 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim ruszyły pierwsze studia podyplomowe z antropologii sądowej w praktyce.

Polscy czytelnicy mają teraz okazję dowiedzieć się więcej na temat pracy antropologa sądowego dzięki książce Wydawnictwa Feeria „Co mówią zwłoki”. Jej autorka, Sue Black, w latach 2005-2018 była profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee. Obecnie sprawuje dwuletnią kadencję przewodniczącej Królewskiego Instytutu Antropologicznego Wielkiej Brytanii i Irlandii. Za swoją pracę i działalność otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Black jest również autorką i współautorką kilku publikacji z dziedzin anatomii i antropologii. „Co mówią zwłoki” (oryginalnie wydane w 2018 roku) to jej pierwsza publikacja na polskim rynku.

Na podstawie opisywanych w recenzowanej książce wspomnień autorki jesteśmy w stanie dowiedzieć się do jakiego rodzaju sytuacji wzywani są antropolodzy sądowi. Black współpracuje z policją w śledztwach dotyczących morderstw i wypadków. W kooperacji z patologiem jest w stanie przedstawić pełniejszy obraz zmarłej osoby, co może mieć istotny wpływ na dalsze losy śledztwa policyjnego. Pośród jej pozostałych doświadczeń warto wspomnieć o działalności w Kosowie, gdzie zajmowała się badaniem miejsc masowych zbrodni. Wspomina ona również o swojej pracy w Tajlandii, gdzie po uderzeniu tsunami w 2004 roku brała udział w zespole ustalającym tożsamość ofiar katastrofy.

Black podkreśla istotną rolę, jaką antropolog może odegrać przy odkrywaniu tożsamości denata, szczególnie gdy w jego otoczeniu brakuje innych materialnych wskazówek. Biorąc za przykład analizę szczątków nieznanego człowieka, autorka wypunktowuje jakiego rodzaju informacje możemy uzyskać w wyniku analizy kości. Cztery podstawowe składniki profilu biologicznego to płeć, wiek, wzrost i pochodzenie (czyli rasa). Black, opisując je, zwraca również uwagę na problemy i pułapki, które mogą czyhać na nieuważnych czy mniej doświadczonych antropologów.

Warto zaznaczyć, że autorka potrafi do poważnych tematów podejść lekko i z wyważonym, czarnym humorem, co potrafi uprzyjemnić lekturę. Za przykład może posłużyć kwestia rozczłonkowania ciała, nad którą pochyla się w jednym z rozdziałów. Black analizuje mnogie praktyczne problemy pozbycia się zwłok różnymi metodami i tym samym poddaje pod wątpliwość fabułę niejednego filmu kryminalnego.

„Co mówią zwłoki” to przede wszystkim opowieść autobiograficzna. Sue Black opisuje swoje własne doświadczenia, pierwszą sekcję zwłok i osobiste doświadczenia ze śmiercią w rodzinie. Stanowią one przyczynek do jej własnych rozważań nad życiem i śmiercią oraz podejściem do kwestii ostatecznych. Wątki autobiograficzne i własne przemyślenia oraz odczucia autorki niekiedy stają się wątkiem przewodnim, zaś temat jej pracy, prowadzonych śledztw i działalności spadają na plan dalszy, co nie każdemu czytelnikowi może przypaść do gustu.

Sue Black jest niewątpliwie ekspertem w swojej dziedzinie, a lekkim i przyjemnym stylem pisarskim potrafi wzbudzić zainteresowanie czytelników. Książkę polecam uwadze wszystkim zainteresowanym tematyką śledztw kryminalnych, roli antropologii sądowej we współczesnym świecie, a także osobom szukającym ciekawej lektury na wieczór.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Sue Black – „Co mówią zwłoki. Opowieści antropologa sądowego”!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Rafał Narwojsz
Absolwent historii i anglistyki. Sopocianin. Interesuje się historią prasy i drugiego obiegu w PRL. Miłośnik komiksów i rzemieślniczego piwa.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy