Supraśl: Zamiast Ławeczki Niepodległości Tablica Nieznanego Żołnierza

opublikowano: 2020-08-13 19:31
wolna licencja
poleć artykuł:
W Supraskim Parku Niepodległości miała stanąć Ławeczka Niepodległości. Nie udało się. Jednakże 13 sierpnia niespodziewanie pojawiła się tam marmurowa Tablica Nieznanego Żołnierza. Oficjalnie została ufundowana przez nieznanych społeczników. Można jednak podejrzewać, że to działania Stowarzyszenia Grupy Wschód, które chciało w ten sposób uhonorować polskich żołnierzy.
REKLAMA
Tablica poświęcona Nieznanemu Żołnierzowi w Supraślu (fot. suprasl.pl)

Na marmurowej tablicy znajduje się napis: „Nieznanemu Żołnierzowi Wolna Polska 1914-1920”.

Okazuje się, że jest pewna tradycja, która powstała 5 lat po Bitwie Warszawskiej, kiedy to w różnych polskich miastach pojawiały się tablice fundowane przez nieznanych fundatorów. Nie ukrywam, że to dla nas wielkie zaskoczenie i wielka radość (....) - poinformował w mediach społecznościowych Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Burmistrz dodał też, że w czwartek, 13 sierpnia, otrzymał maila, w którym fundatorzy tablicy wyjaśnili swoje zamiary. Czytamy w nim: - „ (…) 95 lat temu w Warszawie, Białymstoku oraz ponad dwudziestu innych miastach zostały anonimowo ufundowane i nocą bez rozgłosu umieszczone tablice Nieznanego Żołnierza. Jedna z tablic dziś znajduje się na terenie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, druga na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku. Idąc wzorem naszych poprzedników sprzed stu lat, dziś, z okazji Stulecia Cudu na Wisłą, Bitwy o Białystok jak i zbliżającej się rocznicy Bitwy Niemeńskiej, jako Anonimowi Fundatorzy chcieliśmy uhonorować polskich żołnierzy poległych za Ojczyznę. Swym męstwem i poświęceniem uratowali oni tę ziemię i jej mieszkańców przed nawałą bolszewicką oraz obronili dopiero co odzyskaną Niepodległość (…) ”.

Oświadczenie w tej sprawie wydało także Stowarzyszenie Grupa Wschód.

„Kilka minut po północy z 12 na 13 sierpnia, w Supraskim Parku Niepodległości nieznane osoby w maseczkach (zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia) położyły Tablicę Nieznanego Żołnierza. Stowarzyszenie Grupa Wschód oświadcza, że nie ma nic wspólnego z tą inicjatywą i tej wersji będzie się trzymać. Zgodnie z wolą fundatorów i wykonawców oraz z szacunkiem dla przedwojennych społeczników Stowarzyszenie Grupa Wschód przyjmuje na siebie rolę wykonawcy postumentu do tej tablicy. Tak się bowiem szczęśliwie składa, że członek naszego Stowarzyszenia, Adam Wasiluk, z zawodu kamieniarz, ma przygotowany podest pod niezwykle podobną tablicę (został wykonany bardzo szybko mimo nawału pracy). Dołożymy wszelkich starań, by w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej czyli za dwa dni tablica została zamocowana i godnie się prezentowała. Dziękujemy burmistrzowi Radosławowi Dobrowolskiemu oraz gminie Supraśl za przychylenie się do prośby nieznanych fundatorów i wykonawców tablicy.”

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się w sobotę, 15 sierpnia o godz. 10:45, w dniu Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Następnie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Supraślu oraz uroczystości lokalne pod pomnikiem Orła Białego w Ogrodzie Saskim w Supraślu.

Źródła:

www.suprasl.pl, www.bialystok.tvp.pl, www.facebook.com

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone