Święty Mikołaj: Jak kultura kształtowała wizerunek biskupa Miry? [Galeria]

opublikowano: 2021-12-05 23:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Mikołaj z Miry czy święty Mikołaj - wytwór kultury popularnej? Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Liturgiczne wspomnienie przypada 6 grudnia i to tego dnia dzieci w wielu krajach otrzymują prezenty od świętego z charakterystyczną, długą brodą. Zwyczaj ten należy łączyć ze średniowiecznymi legendami o życiu biskupa Mikołaja. Co ciekawe, do XIX wieku tego dnia na ziemiach polskich był to dzień wolny od pracy. Po Soborze Watykańskim II powołano komisję, która miała przeprowadzić rewizję kultu świętych w Kościele katolickim. Tak też się stało, a historyczność Mikołaja została zakwestionowana. Informacja ta została uznana za kontrowersyjną, w związku z czym papież Paweł VI zniósł święto, ale ustanowił tzw. wspomnienie dowolne.
REKLAMA

Polecamy e-booka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XX wiek”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
145
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-48-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone