Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Polska
Opublikowany: 2021-11-27 15:55
Licencja: wolna licencja

Szczątki Maurycego Mochnackiego, działacza emigracyjnego i uczestnika powstania listopadowego przywieziono do Polski

W sobotę, 27 listopada, do Polski przyleciał samolot przewożący na pokładzie trumnę z doczesnymi szczątkami Maurycego Mochnackiego. Następnie w Katedrze Polowej WP odprawiono mszę żałobną, po czym nastąpiło uroczyste odprowadzenie zmarłego na warszawską nekropolię. Bohatera pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
REKLAMA

Maurycy Mochnacki (domena publiczna)
Maurycy Mochnacki (domena publiczna)

Starania o sprowadzenie Maurycego Mochnackiego do Polski podjęto w ubiegłym roku. W grudniu 2020 roku premier zapowiedział identyfikację prochów kronikarza powstania listopadowego. Z kolei w maju 2021 roku do francuskiego Auxerre wybrała się polska delegacja, w skład której wchodzili zarówno antropolog, jak i lekarz- specjalista od genetyki kryminalnej. W trakcie wizyty mieli pobrać próbki kości, aby móc potwierdzić, czy należą do Mochnackiego. Tak też się stało, a przeprowadzone badania wykazały, że szczątki należą do Polaka. Niedługo później wszczęto procedurę sprowadzenia szczątków do kraju.

Zobacz także:

Maurycy Mochnacki

Maurycy Mochnacki (1803-1834) był polskim działaczem i publicystą politycznym (w „Pamiętniku Emigracji Polskiej”), ale też pianistą i teoretykiem polskiego romantyzmu. Jego publikacje można znaleźć w zasobach POLONY (TU!). Od 1826 roku pracował m.in. w „Izydzie Polskiej” jako tłumacz i asystent redaktora naczelnego, a rok później założył „Gazetę Polską”, współpracował też z „Kurierem Polskim” i „Głosem obywatela z ziemi zabranej”.

Uczestniczył w powstaniu listopadowym, a poszczególne wydarzenia spisywał. Należał do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego, Związku Wolnych Polaków i Towarzystwa Patriotycznego. W czasie powstania listopadowego Mochnacki był jednym z przywódców obozu radykalnego, przeciwnikiem działań Rady Administracyjnej i dyktatury Józefa Chłopickiego. Po klęsce udał się na emigrację. W 1834 roku władze rosyjskie skazały go na powieszenie za udział w insurekcji.

Zmarł na gruźlicę 20 grudnia 1834 roku w Auxerre. Pochowano go na cmentarzu Saint-Amatre. Po 187 latach jego szczątki powróciły do ojczyzny. W ostatniej drodze towarzyszyli mu żołnierze oraz delegacja z Polski.

W uroczystości pogrzebowej na warszawskich Powązkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Był jednym z praojców polskiej niepodległości. Poprzez swoją myśl, głębię swojego czynu i myśli, był też – tak sądzę – praojcem polskiej “Solidarności”. W tamtym czasie, kiedy nie było to wcale oczywiste, Mochnacki patrzył na naród jako na całość, która składa się ze wszystkich grup, klas czy warstw narodowych. Opisywał go nie z perspektywy mocarstw i królów, ale właśnie z perspektywy narodu i społeczeństwa – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Źródła:

www.polsatnews.pl, www.polskieradio24.pl, www.polskieradio.pl, www.tvn24.pl

POLECAMY

Kup książkę: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
39,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 422
Format: 145 x 210 [mm]
ISBN: 978-83-66022-39-3

Książka dostępna także jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

REKLAMA
Śledź nas!
0
O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy