Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Polska
Opublikowany: 2021-11-27 15:55
Licencja: wolna licencja

Szczątki Maurycego Mochnackiego, działacza emigracyjnego i uczestnika powstania listopadowego przywieziono do Polski

W sobotę, 27 listopada, do Polski przyleciał samolot przewożący na pokładzie trumnę z doczesnymi szczątkami Maurycego Mochnackiego. Następnie w Katedrze Polowej WP odprawiono mszę żałobną, po czym nastąpiło uroczyste odprowadzenie zmarłego na warszawską nekropolię. Bohatera pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
REKLAMA
Maurycy Mochnacki (domena publiczna)

Starania o sprowadzenie Maurycego Mochnackiego do Polski podjęto w ubiegłym roku. W grudniu 2020 roku premier zapowiedział identyfikację prochów kronikarza powstania listopadowego. Z kolei w maju 2021 roku do francuskiego Auxerre wybrała się polska delegacja, w skład której wchodzili zarówno antropolog, jak i lekarz- specjalista od genetyki kryminalnej. W trakcie wizyty mieli pobrać próbki kości, aby móc potwierdzić, czy należą do Mochnackiego. Tak też się stało, a przeprowadzone badania wykazały, że szczątki należą do Polaka. Niedługo później wszczęto procedurę sprowadzenia szczątków do kraju.

Zobacz także:

Maurycy Mochnacki

Maurycy Mochnacki (1803-1834) był polskim działaczem i publicystą politycznym (w „Pamiętniku Emigracji Polskiej”), ale też pianistą i teoretykiem polskiego romantyzmu. Jego publikacje można znaleźć w zasobach POLONY (TU!). Od 1826 roku pracował m.in. w „Izydzie Polskiej” jako tłumacz i asystent redaktora naczelnego, a rok później założył „Gazetę Polską”, współpracował też z „Kurierem Polskim” i „Głosem obywatela z ziemi zabranej”.

Uczestniczył w powstaniu listopadowym, a poszczególne wydarzenia spisywał. Należał do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego, Związku Wolnych Polaków i Towarzystwa Patriotycznego. W czasie powstania listopadowego Mochnacki był jednym z przywódców obozu radykalnego, przeciwnikiem działań Rady Administracyjnej i dyktatury Józefa Chłopickiego. Po klęsce udał się na emigrację. W 1834 roku władze rosyjskie skazały go na powieszenie za udział w insurekcji.

Zmarł na gruźlicę 20 grudnia 1834 roku w Auxerre. Pochowano go na cmentarzu Saint-Amatre. Po 187 latach jego szczątki powróciły do ojczyzny. W ostatniej drodze towarzyszyli mu żołnierze oraz delegacja z Polski.

W uroczystości pogrzebowej na warszawskich Powązkach uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

Był jednym z praojców polskiej niepodległości. Poprzez swoją myśl, głębię swojego czynu i myśli, był też – tak sądzę – praojcem polskiej “Solidarności”. W tamtym czasie, kiedy nie było to wcale oczywiste, Mochnacki patrzył na naród jako na całość, która składa się ze wszystkich grup, klas czy warstw narodowych. Opisywał go nie z perspektywy mocarstw i królów, ale właśnie z perspektywy narodu i społeczeństwa – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Źródła:

www.polsatnews.pl, www.polskieradio24.pl, www.polskieradio.pl, www.tvn24.pl

POLECAMY

Kup książkę: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
39,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 422
Format: 145 x 210 [mm]
ISBN: 978-83-66022-39-3

Książka dostępna także jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

REKLAMA
Śledź nas!
O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy