Szczepan Michmiel, autor książki „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”, gościem radia RDC

opublikowano: 2020-10-12 10:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Zwykło się przyjmować, że pierwsze akordy II wojny światowej miały miejsce na Westerplatte, gdzie co roku obchodzone są uroczystości państwowe. Okazuje się jednak, że kilka minut wcześniej bomby spadły na Wieluń, a dramatyczne sceny rozegrały się także w Tczewie. Szczepan Michmiel, mieszkaniec Szymankowa, udowadnia, że to właśnie tam 1 września 1939 roku rozpoczął się wojenny dramat.
REKLAMA
Szymankowo (fot. Piotr Bejrowski)

Zobacz także:

Autor książki „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie” przybliżył wspomniane wydarzenia na antenie radia RDC. Szczepan Michmiel w swojej publikacji opisuje zapomniany epizod II wojny światowej, przypomina jej pierwsze ofiary i bohaterów. Na podstawie bogatej literatury przedmiotu oraz wspomnień uczestników wydarzeń przedstawia okrucieństwo wojny na pograniczu polsko-niemieckim i rekonstruuje drogę prowadzącą do popełnionych zbrodni.

Jeśli patrzeć godzinowo, to na pewno Szymankowo było pierwsze - podkreśla Szczepan Michmiel.

Jak wyglądał pierwszy dzień wojny w Szymankowie i Tczewie? Jakie były założenia i przebieg "Operacji Dirschau"? Na czym polegało strategiczne znaczenie tczewskich mostów? Dlaczego postawa polskich kolejarzy z Szymankowa miała wpływ na wydłużenie wojny obronnej?

O tym wszystkim możecie dowiedzieć się z lektury książki. Zapraszamy też do wysłuchania audycji w Radiu RDC.

Całej audycji można wysłuchać TU !

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone