„Szlaki nadziei”: nowy projekt upamiętni losy cywili i żołnierzy gen. Andersa
19 lipca Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej zainaugurowały nowy projekt – „Szlaki nadziei”. Przedsięwzięcie ma na celu upamiętnienie losów armii generała Andersa i ludności polskiej, ewakuowanej ze Związku Sowieckiego. Ukazany zostanie także szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.
REKLAMA
Płk Leopold Okulicki i gen. Władysław Anders, dowódca Armii Polskiej z ZSRS, Buzułuk, 1941 r. (Fot. NAC, mat. IPN)
Celem projektu, który realizowany będzie w latach 2021-2025, jest upamiętnienie i edukacja w zakresie udziału Polaków w walce o wolną Europę. Jakie działania zakłada przedsięwzięcie?
Będziemy między innymi prezentować związki obywateli poszczególnych państw, lokalnych społeczności, z Armią Andersa oraz poszukiwać materiałów archiwalnych i docierać do osób pamiętających wojenne wydarzenia lub ich rodzin. Przeprowadzimy liczne notacje ze świadkami historii – czytamy w komunikacie IPN.
Ponadto w ramach projektu zaplanowano renowację pomników i postawienie tablic upamiętniających losy polskich żołnierzy i cywili za granicą. Przedsięwzięcie zakłada także wydanie książek, komiksów i gier dotyczących szlaku bojowego generała Andersa.
W miejscach, przez które przechodzili andersowcy, pokazana zostanie wystawa wraz z powiązanymi z daną lokalizacją planszami. Wydamy też wielojęzyczny katalog – opowiadają autorzy projektu.
Pierwsze działania w ramach „Szlaków Nadziei” już miały miejsce:
Na początku lipca kierowana przez dr. Nawrockiego delegacja IPN przebywała w Uzbekistanie, gdzie prowadzono rozmowy z uzbeckimi instytucjami archiwalnymi, naukowymi i muzealnymi w kwestii wymiany dokumentów i organizacji wydarzeń o charakterze naukowym poświęconych Armii Andersa. Przeprowadzono pierwsze notacje ze świadkami historii i odwiedzono związane z Polakami miejsca pamięci – możemy przeczytać w oświadczeniu IPN
Cmentarz w wilajecie taszkenckim w Uzbekistanie, gdzie spoczywają żołnierze Armii gen. Andersa. Fot. Mikołaj Bujak (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) – mat. IPN
Źródło: https://ipn.gov.pl
Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
7,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze