Tagi: Zabytki, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Newsy, Ameryka Północna, Ciekawostki i rocznice
Opublikowany: 2011-09-21 09:37
Licencja: wolna licencja
Tadeusz Kościuszko będzie miał swój park w Ohio
40-akrowy park zostanie otwarty wiosną przyszłego roku. Do czasu jego powstania Hahn zamierza spopularyzować postać Kościuszki wśród mieszkańców Dublinu. We wniosku do Rady Miasta o utworzenie parku napisał, że Kościuszko był jednym z najważniejszych oficerów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnym za ufortyfikowanie West Point i zwycięstwo pod Saratogą. Podkreślał także zasługi przyszłego Naczelnika w walce o demokrację w Polsce oraz jego przywiązanie do wolności osobistych w czasach, gdy niewolnictwo i poddaństwa było wciąż codziennością.
Dlaczego Dublin w Ohio? Po zakończeniu wojny o niepodległość Kościuszko otrzymał 500-akrowe gospodarstwo nad rzeką Scioto, która przepływa przez to miasto. To właśnie na wykupienie czarnych niewolników z tej posiadłości przeznaczył generał pieniądze wypłacone mu przez rząd amerykański.
Książka Alexa Storożyńskiego, która wywarła takie wrażenie na Hahnie, została w tym roku wydana w Polsce (Wydawnictwo WAB, Kościuszko. Książę chłopów).
Warto przypomnieć, że Kościuszko jako amerykański bohater narodowy jest w USA postacią popularną. Jego imieniem nazwano m.in. miasto w stanie Missisipi (urodziła się w nim gwiazda TV Oprah Winfrey), niewielką wioskę w Teksasie, wyspę w Archipelagu Aleksandra w południowo-wschodniej Alasce oraz hrabstwo w Indianie, którego stolicą jest miasto Warsaw. Budowniczy West Point posiada także swój most w Nowym Jorku, ulicę na Brooklynie, w Cleveland, Pittsburgu i Los Angeles.
Kościuszko posiada w USA liczne pomniki, m.in. w Bostonie, Chicago, Detroit, Milwaukee, Waszyngtonie i West Point. W domu, w którym mieszkał w Filadelfii, znajduje się muzeum - Thaddeus Kosciuszko National Memorial.
Źródło: thekf.org
Zobacz też:
Wszystkie teksty autora