Tadeusz Kościuszko będzie miał swój park w Ohio

opublikowano: 2011-09-21 07:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Bohater USA i Polski doczeka się kolejnego upamiętnienia za Oceanem. W miasteczku Dublin w stanie Ohio w przyszłym roku powstanie park jego imienia. Pomysłodawca akcji Fred Hahn zainteresował się postacią Tadeusza Kościuszki po lekturze książki Alexa Storożyńskiego _Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution_.
REKLAMA

Fred Hahn zajmuje się w Dublinie zarządzaniem przestrzenią publiczną i obszarami zielonymi. W liście do Storożyńskiego napisał: Nigdy nie słyszałem o Tadeuszu Kościuszce, wypożyczyłem więc Chłopskiego Księcia... Co za wspaniała lektura, co za fascynujący człowiek [...] Twoja książka sprawiła mi ogromną radość, mam zamiar opowiedzieć o Kościuszce większej ilości osób.

Tadeusz Kościuszko, portret autorstwa Kazimierza Wojniakowskiego.

40-akrowy park zostanie otwarty wiosną przyszłego roku. Do czasu jego powstania Hahn zamierza spopularyzować postać Kościuszki wśród mieszkańców Dublinu. We wniosku do Rady Miasta o utworzenie parku napisał, że Kościuszko był jednym z najważniejszych oficerów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnym za ufortyfikowanie West Point i zwycięstwo pod Saratogą. Podkreślał także zasługi przyszłego Naczelnika w walce o demokrację w Polsce oraz jego przywiązanie do wolności osobistych w czasach, gdy niewolnictwo i poddaństwa było wciąż codziennością.

Dlaczego Dublin w Ohio? Po zakończeniu wojny o niepodległość Kościuszko otrzymał 500-akrowe gospodarstwo nad rzeką Scioto, która przepływa przez to miasto. To właśnie na wykupienie czarnych niewolników z tej posiadłości przeznaczył generał pieniądze wypłacone mu przez rząd amerykański.

Rzeka Scioto - to nad nią położona była amerykańska posiadłość Kościuszki (fot. ChristopherM , opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Książka Alexa Storożyńskiego, która wywarła takie wrażenie na Hahnie, została w tym roku wydana w Polsce (Wydawnictwo WAB, Kościuszko. Książę chłopów).

Warto przypomnieć, że Kościuszko jako amerykański bohater narodowy jest w USA postacią popularną. Jego imieniem nazwano m.in. miasto w stanie Missisipi (urodziła się w nim gwiazda TV Oprah Winfrey), niewielką wioskę w Teksasie, wyspę w Archipelagu Aleksandra w południowo-wschodniej Alasce oraz hrabstwo w Indianie, którego stolicą jest miasto Warsaw. Budowniczy West Point posiada także swój most w Nowym Jorku, ulicę na Brooklynie, w Cleveland, Pittsburgu i Los Angeles.

Most Kościuszki w Nowym Jorku. Budowla godna inżyniera wojskowego? (fot. Jim henderson).

Kościuszko posiada w USA liczne pomniki, m.in. w Bostonie, Chicago, Detroit, Milwaukee, Waszyngtonie i West Point. W domu, w którym mieszkał w Filadelfii, znajduje się muzeum - Thaddeus Kosciuszko National Memorial.

Popiersie Kościuszki w siedzibie amerykańskiego Senatu.
Pomnik w Lafayette Park w Waszyngtonie (fot. AgnosticPreachersKid , opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).
Pomnik w Chicago nad Jeziorem Michigan (fot. J. Crocker).
Pomnik w Kosciuszko Park w Milwaukee (fot. Orestek).
Pomnik w Boston Public Garden.
Pomnik na terenie akademii wojskowej West Point (fot. Ahodges7 , opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).
Pomnik w Detroit - kopia posągi wawelskiego, wykonanego przez Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela (fot. Mike Russell , opublikowano na Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0).

Źródło: thekf.org

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone