Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Zabytki, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Newsy, Ameryka Północna, Ciekawostki i rocznice
Opublikowany: 2011-09-21 09:37
Licencja: wolna licencja

Tadeusz Kościuszko będzie miał swój park w Ohio

Bohater USA i Polski doczeka się kolejnego upamiętnienia za Oceanem. W miasteczku Dublin w stanie Ohio w przyszłym roku powstanie park jego imienia. Pomysłodawca akcji Fred Hahn zainteresował się postacią Tadeusza Kościuszki po lekturze książki Alexa Storożyńskiego _Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution_.

Fred Hahn zajmuje się w Dublinie zarządzaniem przestrzenią publiczną i obszarami zielonymi. W liście do Storożyńskiego napisał: Nigdy nie słyszałem o Tadeuszu Kościuszce, wypożyczyłem więc Chłopskiego Księcia... Co za wspaniała lektura, co za fascynujący człowiek [...] Twoja książka sprawiła mi ogromną radość, mam zamiar opowiedzieć o Kościuszce większej ilości osób.

Tadeusz Kościuszko, portret autorstwa Kazimierza Wojniakowskiego.

40-akrowy park zostanie otwarty wiosną przyszłego roku. Do czasu jego powstania Hahn zamierza spopularyzować postać Kościuszki wśród mieszkańców Dublinu. We wniosku do Rady Miasta o utworzenie parku napisał, że Kościuszko był jednym z najważniejszych oficerów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialnym za ufortyfikowanie West Point i zwycięstwo pod Saratogą. Podkreślał także zasługi przyszłego Naczelnika w walce o demokrację w Polsce oraz jego przywiązanie do wolności osobistych w czasach, gdy niewolnictwo i poddaństwa było wciąż codziennością.

Dlaczego Dublin w Ohio? Po zakończeniu wojny o niepodległość Kościuszko otrzymał 500-akrowe gospodarstwo nad rzeką Scioto, która przepływa przez to miasto. To właśnie na wykupienie czarnych niewolników z tej posiadłości przeznaczył generał pieniądze wypłacone mu przez rząd amerykański.

Rzeka Scioto - to nad nią położona była amerykańska posiadłość Kościuszki (fot. ChristopherM, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Książka Alexa Storożyńskiego, która wywarła takie wrażenie na Hahnie, została w tym roku wydana w Polsce (Wydawnictwo WAB, Kościuszko. Książę chłopów).

Warto przypomnieć, że Kościuszko jako amerykański bohater narodowy jest w USA postacią popularną. Jego imieniem nazwano m.in. miasto w stanie Missisipi (urodziła się w nim gwiazda TV Oprah Winfrey), niewielką wioskę w Teksasie, wyspę w Archipelagu Aleksandra w południowo-wschodniej Alasce oraz hrabstwo w Indianie, którego stolicą jest miasto Warsaw. Budowniczy West Point posiada także swój most w Nowym Jorku, ulicę na Brooklynie, w Cleveland, Pittsburgu i Los Angeles.

Most Kościuszki w Nowym Jorku. Budowla godna inżyniera wojskowego? (fot. Jim henderson).

Kościuszko posiada w USA liczne pomniki, m.in. w Bostonie, Chicago, Detroit, Milwaukee, Waszyngtonie i West Point. W domu, w którym mieszkał w Filadelfii, znajduje się muzeum - Thaddeus Kosciuszko National Memorial.

Popiersie Kościuszki w siedzibie amerykańskiego Senatu.

Pomnik w Lafayette Park w Waszyngtonie (fot. AgnosticPreachersKid, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Pomnik w Chicago nad Jeziorem Michigan (fot. J. Crocker).

Pomnik w Kosciuszko Park w Milwaukee (fot. Orestek).

Pomnik w Boston Public Garden.

Pomnik na terenie akademii wojskowej West Point (fot. Ahodges7, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Pomnik w Detroit - kopia posągi wawelskiego, wykonanego przez Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela (fot. Mike Russell, opublikowano na Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0).

Źródło: thekf.org

Zobacz też:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy