W Warszawie odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki

opublikowano: 2010-11-16 23:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na Placu Żelaznej Bramy, przed pałacem Lubomirskich na Osi Saskiej w Warszawie, oficjalnie odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki. W uroczystości wziął udział prezydent Bronisław Komorowski.
REKLAMA
Tadeusz Kościuszko (obraz Kazimierza Wojniakowskiego)

Postać Tadeusza Kościuszki jest postacią symboliczną dla całego państwa, dla całego polskiego narodu – powiedział w przemówieniu wygłoszonym pod pomnikiem prezydent Komorowski. Stwierdził także, że pomnik Naczelnika powstania z 1794 r. stanął w Warszawie, gdyż to tutaj krzyżują się drogi wszystkich Polaków, tu także w sposób szczególny przeżywa się całą przebogatą historię – także historię walki o wolność.

Inicjatywę budowy pomnika Kościuszki podjęto tuż po śmierci Naczelnika w 1817 r. Pomysł wzniesienia monumentu wysunął książę Adam Czartoryski, ale z wielu powodów jego propozycja nie doczekała się realizacji. Również późniejsze starania w tym celu nie przyniosły oczekiwanego efektu.

W czasach zaborów insurekcja kościuszkowska przypominała walkę o niepodległość. Natomiast w II RP naszym sojusznikiem była Francja uwielbiająca Napoleona, którego Kościuszko krytykował [...]. W PRL lobby prorosyjskie paraliżowało budowę pomnika, a nam się w końcu udało – powiedział Marian M. Drozdowski, prezes powstałego w 2003 r. stowarzyszenia budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki.

Odsłonięty monument, wykonany przez warszawską pracownię architektoniczną A77, kosztował milion złotych. Jest on repliką pomnika Kościuszki stojącego na placu La Fayette’a w Waszyngtonie i zaprojektowanego przez polskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela.

Korekta: Agnieszka Kowalska

Źródło: tvnwarszawa.pl ; rp.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone