W Warszawie odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki
Postać Tadeusza Kościuszki jest postacią symboliczną dla całego państwa, dla całego polskiego narodu – powiedział w przemówieniu wygłoszonym pod pomnikiem prezydent Komorowski. Stwierdził także, że pomnik Naczelnika powstania z 1794 r. stanął w Warszawie, gdyż to tutaj krzyżują się drogi wszystkich Polaków, tu także w sposób szczególny przeżywa się całą przebogatą historię – także historię walki o wolność.
Inicjatywę budowy pomnika Kościuszki podjęto tuż po śmierci Naczelnika w 1817 r. Pomysł wzniesienia monumentu wysunął książę Adam Czartoryski, ale z wielu powodów jego propozycja nie doczekała się realizacji. Również późniejsze starania w tym celu nie przyniosły oczekiwanego efektu.
W czasach zaborów insurekcja kościuszkowska przypominała walkę o niepodległość. Natomiast w II RP naszym sojusznikiem była Francja uwielbiająca Napoleona, którego Kościuszko krytykował [...]. W PRL lobby prorosyjskie paraliżowało budowę pomnika, a nam się w końcu udało – powiedział Marian M. Drozdowski, prezes powstałego w 2003 r. stowarzyszenia budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki.
Odsłonięty monument, wykonany przez warszawską pracownię architektoniczną A77, kosztował milion złotych. Jest on repliką pomnika Kościuszki stojącego na placu La Fayette’a w Waszyngtonie i zaprojektowanego przez polskiego rzeźbiarza Antoniego Popiela.
Korekta: Agnieszka Kowalska
Źródło: tvnwarszawa.pl ; rp.pl.