Opublikowano
2018-03-29 11:10
Licencja
Wolna licencja

Tajemnice PRL-u i fortyfikacje II wojny światowej [INTERAKTYWNE MAPY]

Na stronach Google Maps dostępne są interaktywne mapy przedstawiające ciekawe miejsca związane z wojskowością z okresu II wojny światowej i PRL.


Zobacz też: Wojsko Polskie w PRL i III RP [mapy]

Pierwsza z map zatytułowana „Fortyfikacje w Polsce – II WŚ” zawiera m.in. mieszczące się w granicach obecnej Polski schrony bojowe i pozycje umocnione. Lokalizacje oznaczone na mapie podzielone są na cztery kategorie: fortyfikacje niemieckie 1925-1945, fortyfikacje polskie 1918-1939, fortyfikacje sowieckie 1939-1945 oraz okopy Warszawy 1945 + obrona przeciwlotnicza.

Kolejna z map, „Tajemnice PRL-u – Schrony, Wojsko, Łączność” prócz tytularnych schronów i obiektów łączności przedstawia m.in. lokalizację stanowisk ogniowych. Tu również zostało wyróżnionych kilka kategorii, m.in. obiekty cywilne i urzędowe, składy broni atomowej, baterie artylerii stałej itp.

Aby uzyskać szczegółowe opisy każdej z map należy kliknąć symbol w lewym górnym rogu (obok tytułu). Możliwy jest wybór, jaki rodzaj obiektów ma zostać wyświetlony.

schron Saragossa Jastarnia Jastarnia, schron bojowy Saragossa z 1939 r. (fot. 1bumer, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Zawarte przy mapach opisy sygnalizują, że oba opracowania są wciąż „w budowie”, można się więc spodziewać kolejnych aktualizacji. W obu przypadkach autorem jest Maciej Witeska (Trzecia Strona Wisły, Fundacja P1, Muzeum Obrony Cywilnej).

Źródła: eloblog.pl, fanpage Nocy Fortyfikacji na Facebooku

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-9-1

Stron: 123

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Zenon |

Witam
Czy dostępne są gdzieś informacje o niemieckich umocnieniach z okolic Woli Dębskiej pow. mławski? Ja widziałem tam 9 bunkrów niemieckich. Może jest ich więcej, nie wiem...Odpowiedz

Gość: 1bumer |

Dzięki za wykorzystanie i prawidłowy opis mojego zdjęcia ;) fajnie, gdyby było jeszcze podane źródło tj. Wikimedia Commons :) pozdrawiam!Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org