Tajna wyprawa Mazurów na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. — prezentacja multimedialna
„Trzej Mazurzy spod Szczytna przedostali się przez zieloną granicę z Prus Wschodnich do Polski i z fałszywymi dokumentami przygotowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, okrężną drogą, pojechali na konferencję pokojową przekonywać przywódców wielkich mocarstw do przyłączenia Warmii i Mazur do Polski bez plebiscytu” - wyjaśnia prof. dr hab. Norbert Kasparek, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie. - „Po powrocie na mazurską wieś delegatów wtrącono do więzień, a sąd wojenny w Olsztynie skazał ich na 12 lat twierdzy. Koronnym dowodem udziału Mazurów w konferencji był bilet z paryskiego metra znaleziony w płaszczu - jednego z nich - Józefa Zapatki”.
„W prezentacji wykorzystaliśmy dźwiękowe relacje świadków historii, a zwłaszcza opowieść Józefa Zapatki, który jako jedyny z delegatów przeżył II wojnę światową i zmarł w 1978 r.” - dodaje Ewa Hopfer, szefowa Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego „Pojezierze w Olsztynie”. - „Józef Zapatka, jeden z bohaterów Warmii i Mazur, o którym mało kto słyszał, zmarł w zapomnieniu na Kujawach. Naszym zdaniem władze regionu powinny uczcić jego pamięć tablicą lub pomnikiem”.
Po II wojnie światowej ówczesne władze polskie, chcąc upamiętnić zasługi Zapatki, postanowiły jedną z mazurskich wsi nazwać jego nazwiskiem. Nazwę wsi Śretrowo przemianowano na Zapadki, przy czym zamiast "t" wpisano „d” i wyszły właśnie Zapadki...
W prezentacji wykorzystano najnowsze rozwiązania technologiczne. Józef Zapatka „został ożywiony” na archiwalnej fotografii. Dodano do niej ścieżkę dźwiękową i w ten sposób powstało kilka krótkich filmów z animowaną postacią.
Autorem prezentacji jest Sławomir Ostrowski, olsztyński dziennikarz specjalizujący się w multimedialnych formach przekazu.