Talgat Jaissanbayev – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-02-06, 09:54
wolna licencja
W każdym kraju popełniane są zbrodnie, lecz niektóre z nich są tak szokujące, że pamięta się o nich przez lata. Jakie przestępstwa najbardziej wstrząsnęły obywatelami ZSRR? Kim byli ludzie, którzy je popełnili i jakie były ich przyczyny?
reklama

Talgat Jaissanbayev – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” – recenzja i ocena

Talgat Jaissanbayev
„Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim”
nasza ocena:
8/10
cena:
37,99 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Novae Res
Rok wydania:
2020
Okładka:
miękka
Liczba stron:
392
Premiera:
11.12.2020
Format:
130x210 mm
EAN:
9788382190809

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich z całą pewnością nie był łatwym miejscem do życia, system komunistyczny ściśle regulował i kontrolował życie obywateli, a dobrobyt i zadowolenie można było odnaleźć głównie na hasłach propagandowych. W kraju ogarniętym biedą, strachem, niezadowoleniem i poczuciem beznadziei żyło prawie trzysta milionów ludzi, nie dziwi zatem, że wśród takiej rzeszy znalazły się jednostki, które dopuściły się czynów niewyobrażalnych i wyjątkowo wstrząsających.

Postanowił je zebrać i opisać Talgat Jaissanbayev w książce „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim”, której tytuł właściwie jasno konkretyzuje zawartość. Przedstawia dziesięć wybranych historii, szczególnie okrutnych, zaskakujących i poruszających opinię publiczną. Nie zostały ułożone w porządku chronologicznym ani wartościującym, selekcja została dokonana w taki sposób, że każda ze zbrodni znacznie różni się od pozostałych, a ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że doszło do nich w Związku Radzieckim.

Opis tych różnorodnych przestępstw rozpoczyna historia porwania samolotu przez rodzinę Owieczkinów w 1988 r., porażająca głównie przez motyw, który trzy lata później nie miałby już racji bytu. Kolejne dziewięć historii zawiera: zbrodnię wojenną i sprawczynię ukaraną dopiero po trzydziestu latach, seryjnych morderców, psychopatów, kanibali, szanowanego nauczyciela, którego perwersji nikt nie podejrzewał, kradzież dzieła sztuki, rabunek banku oraz morderstwa dla pieniędzy i z zemsty. Każdy z rozdziałów opisuje nie tylko zbrodnię, śledztwo i karę, ale także, co często jest o wiele ciekawsze, samych sprawców. Poznanie biografii ludzi, którzy dopuścili się tych strasznych czynów, pozwala odpowiedzieć na pytania o ich powody, motywacje i wydarzenia, które sprawiły, że posunęli się tak daleko.

reklama

Książkę wyróżnia przede wszystkim obszerne zarysowanie tła historycznego każdej ze zbrodni, wyjaśnienie kontekstów, realiów panujących wówczas w ZSRR, objaśnienie zwyczajów i procesów legislacyjnych. Autor porusza także w relacjach kwestie ogólnej degrengolady społeczeństwa, wszechobecnego pijaństwa i patologii, które przyczyniały się do tragicznego losu zarówno ofiar, jak i sprawców. Wplecenie ich w narrację powoduje, że pozycja nie jest tylko przedstawieniem najbardziej wstrząsających zbrodni, ale także straszliwej sytuacji, jaka zapanowała w kraju pod rządami komunistów, czyniąc z nich niejako czynnik współodpowiedzialny za przestępstwa. Nic nie dzieje się bez przyczyny i w wielu przypadkach nie tylko osobowość i prywatne historie zbrodniarzy decydowały o tym, że dokonali oni takich, a nie innych czynów, ale wpływała na to rzeczywistość. Ta bogata analiza wszystkich aspektów, sprawia, że momentami tło przysłania same zbrodnie zajmując więcej miejsca w opowieści.

Przedstawienie przebiegu dziesięciu przestępstw, ich przyczyn, realiów, śledztw i procesów na kartach jednej książki nie była zadaniem łatwym, autorowi jednak w mniejszym lub większym stopniu się to udało, w poszczególnych rozdziałach poświęcając tym kwestiom różną ilość uwagi. Niezbyt rozwlekły styl pisania i raczej lakoniczne zdania nadają książce charakter niemal raportu, koncentrującego się na ukazaniu jak największej ilości faktów, przełamywanego gdzieniegdzie komentarzami autora na ich temat i odwołaniami do teraźniejszości. Wybrane zbrodnie są na tyle wstrząsające, że nawet nie silący się na epatowanie okrucieństwem, rzeczowy opis dostarcza nam niejednokrotnie w trakcie lektury mocnych emocji i wrażeń.

„Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” to zdecydowanie poruszająca lektura, gwarantująca czytelnikom silne przeżycia i poznanie bliżej realiów życia w państwie komunistycznym i jego funkcjonowania. Pozycja godna polecenia nie tylko zainteresowanym słynnym zbrodniami, ale też wszystkim pasjonatom tematyki sowieckiej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Talgata Jaissanbayeva – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

reklama
Komentarze
o autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone