Autor: Iwona Szymichowska
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia społeczna, Książki, 1945-1989, Europa Wschodnia
Opublikowany: 2021-02-06 10:54
Licencja: wolna licencja

Talgat Jaissanbayev – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” – recenzja i ocena

W każdym kraju popełniane są zbrodnie, lecz niektóre z nich są tak szokujące, że pamięta się o nich przez lata. Jakie przestępstwa najbardziej wstrząsnęły obywatelami ZSRR? Kim byli ludzie, którzy je popełnili i jakie były ich przyczyny?

Talgat Jaissanbayev – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” – recenzja i ocena

Talgat Jaissanbayev
„Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim”
Ocena: 8
37,99 zł
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2020
Okładka: miękka
Liczba stron: 392
Premiera: 11.12.2020
Format: 130x210 mm
EAN: 9788382190809

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich z całą pewnością nie był łatwym miejscem do życia, system komunistyczny ściśle regulował i kontrolował życie obywateli, a dobrobyt i zadowolenie można było odnaleźć głównie na hasłach propagandowych. W kraju ogarniętym biedą, strachem, niezadowoleniem i poczuciem beznadziei żyło prawie trzysta milionów ludzi, nie dziwi zatem, że wśród takiej rzeszy znalazły się jednostki, które dopuściły się czynów niewyobrażalnych i wyjątkowo wstrząsających.

Postanowił je zebrać i opisać Talgat Jaissanbayev w książce „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim”, której tytuł właściwie jasno konkretyzuje zawartość. Przedstawia dziesięć wybranych historii, szczególnie okrutnych, zaskakujących i poruszających opinię publiczną. Nie zostały ułożone w porządku chronologicznym ani wartościującym, selekcja została dokonana w taki sposób, że każda ze zbrodni znacznie różni się od pozostałych, a ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że doszło do nich w Związku Radzieckim.

Opis tych różnorodnych przestępstw rozpoczyna historia porwania samolotu przez rodzinę Owieczkinów w 1988 r., porażająca głównie przez motyw, który trzy lata później nie miałby już racji bytu. Kolejne dziewięć historii zawiera: zbrodnię wojenną i sprawczynię ukaraną dopiero po trzydziestu latach, seryjnych morderców, psychopatów, kanibali, szanowanego nauczyciela, którego perwersji nikt nie podejrzewał, kradzież dzieła sztuki, rabunek banku oraz morderstwa dla pieniędzy i z zemsty. Każdy z rozdziałów opisuje nie tylko zbrodnię, śledztwo i karę, ale także, co często jest o wiele ciekawsze, samych sprawców. Poznanie biografii ludzi, którzy dopuścili się tych strasznych czynów, pozwala odpowiedzieć na pytania o ich powody, motywacje i wydarzenia, które sprawiły, że posunęli się tak daleko.

Książkę wyróżnia przede wszystkim obszerne zarysowanie tła historycznego każdej ze zbrodni, wyjaśnienie kontekstów, realiów panujących wówczas w ZSRR, objaśnienie zwyczajów i procesów legislacyjnych. Autor porusza także w relacjach kwestie ogólnej degrengolady społeczeństwa, wszechobecnego pijaństwa i patologii, które przyczyniały się do tragicznego losu zarówno ofiar, jak i sprawców. Wplecenie ich w narrację powoduje, że pozycja nie jest tylko przedstawieniem najbardziej wstrząsających zbrodni, ale także straszliwej sytuacji, jaka zapanowała w kraju pod rządami komunistów, czyniąc z nich niejako czynnik współodpowiedzialny za przestępstwa. Nic nie dzieje się bez przyczyny i w wielu przypadkach nie tylko osobowość i prywatne historie zbrodniarzy decydowały o tym, że dokonali oni takich, a nie innych czynów, ale wpływała na to rzeczywistość. Ta bogata analiza wszystkich aspektów, sprawia, że momentami tło przysłania same zbrodnie zajmując więcej miejsca w opowieści.

Przedstawienie przebiegu dziesięciu przestępstw, ich przyczyn, realiów, śledztw i procesów na kartach jednej książki nie była zadaniem łatwym, autorowi jednak w mniejszym lub większym stopniu się to udało, w poszczególnych rozdziałach poświęcając tym kwestiom różną ilość uwagi. Niezbyt rozwlekły styl pisania i raczej lakoniczne zdania nadają książce charakter niemal raportu, koncentrującego się na ukazaniu jak największej ilości faktów, przełamywanego gdzieniegdzie komentarzami autora na ich temat i odwołaniami do teraźniejszości. Wybrane zbrodnie są na tyle wstrząsające, że nawet nie silący się na epatowanie okrucieństwem, rzeczowy opis dostarcza nam niejednokrotnie w trakcie lektury mocnych emocji i wrażeń.

„Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” to zdecydowanie poruszająca lektura, gwarantująca czytelnikom silne przeżycia i poznanie bliżej realiów życia w państwie komunistycznym i jego funkcjonowania. Pozycja godna polecenia nie tylko zainteresowanym słynnym zbrodniami, ale też wszystkim pasjonatom tematyki sowieckiej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Talgata Jaissanbayeva – „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy