„This is Poland” – z dziejów polskiej propagandy wojennej

opublikowano: 2011-09-24 13:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Często mówi się, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Robili to nie tylko z bronią, ale również z... kamerą w ręku. Przykładem może być nakręcony w 1940, a zaprezentowany publiczności w 1941 roku film propagandowy „This is Poland” („To jest Polska”).
REKLAMA
Eugeniusz Cękalski, 1933 r. (fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-K-12154)

Przy polskim rządzie londyńskim działało Biuro Filmowe Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, które realizowało m.in. montażowe filmy propagandowe wyświetlane w kinach Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z bardziej znanych jest wyprodukowany w 1940 roku dokument This is Poland. Składa się on z dwóch części: pierwsza ukazuje przedwojenną Rzeczpospolitą jako piękny i prężnie rozwijający się kraj o tysiącletniej tradycji. Pierwsze ujęcia pokazują zabytki Warszawy i Krakowa, a lektor przypomina polskie zwycięstwa nad Turkami czy Tatarami. Są też góralskie tańce na tle Tatr, efektownie prezentująca się kawaleria czy też port w Gdyni jako symbol uprzemysłowienia.

Druga część filmu przedstawia niemiecką inwazję na Polskę, bohaterską obronę Westerplatte (które walczyło rzekomo 3 (!) tygodnie) i Warszawy. Na koniec mowa jest o polskich wojskach, marynarce wojennej i piechocie, która ramię w ramię z Brytyjczykami walczy na różnych frontach z III Rzeszą.

Twórcą przyjętego z uznaniem przez krytykę obrazu był Eugeniusz Cękalski, znany przedwojenny dokumentalista i teoretyk filmowy, jeden z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Filmów Artystycznych Start oraz Spółdzielni Autorów Filmowych. Do jego najbardziej znanych dzieł należą Trzy Etiudy Chopina (nagrodzony w Wenecji w 1937 r.) oraz Strachy z roku 1938. W czasie wojny Cękalski kierował wspomnianym Biurem Filmowym Ministerstwa Informacji i Dokumentacji, a zrealizowany przezeń w 1941 roku inscenizowany dokument średniometrażowy pt. Biały Orzeł był rok później nominowany do Oscara. Po wojnie Cękalski wrócił do kraju i nakręcił kilka propagandowych filmów socrealistycznych (np. [Jasne łany]).

This is Poland

„This is Poland” – zobacz też

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone