Tkanina z Bayeux wróci do Anglii!
Tkanina z Bayeux: początki
Słynna tkanina z Bayeux jest bezcennym dokumentem prezentującym podbój Anglii przez Normanów i bitwę pod Hastings w 1066 roku. To ręcznie haftowane płótno ma długość ponad 68 metrów. Kiedy powstało? Badacze są na ogół zgodni, że pochodzi z końca XI wieku, a jej autorami byli prawdopodobnie Anglicy. Przypuszczalnie dzieło zostało utkane na terenie Wysp Brytyjskich. Najnowsze badania wskazują, że jej zleceniodawcą był biskup Odon z Bayeux, przyrodni brat Wilhelma Zdobywcy. Inni naukowcy przypuszczają, że zamówiła ją królowa Matylda, żona Wilhelma. Wokół płótna narosło wiele sekretów. Niektórzy sądzili nawet, że zawiera sekretne wiadomości mające na celu podważenie rządów normańskich w Anglii.
Pierwsze wzmianki na temat tkaniny z Bayeux pochodzą z drugiej połowy XV wieku, a konkretnie ze spisów majątkowych katedry w Bayeux. Los okazał się dla niej łaskawy. W czasie rewolucji francuskiej wykorzystano ją... do przykrycia wozów bojowych. I tylko przytomność lokalnego prawnika Léonarda Leforestiera sprawiła, że ten bezcenny skarb został uratowany od zniszczenia. Zarówno dla Anglików, jaki i Francuzów stanowiła symbol wzajemnych, cokolwiek złożonych relacji. Zdawał sobie z tego sprawę sam Napoleon, który polecił wystawić ją w Luwrze w 1804 roku, gdy planował inwazję na Wyspy Brytyjskie.
Zobacz także:
Jak powstała słynna Tkanina z Bayeux?
Wilhelm Zdobywca: władca prowadzony przeznaczeniem
Bitwa pod Hastings 1066 – bitwa, która ukształtowała średniowieczną Anglię
Wykopaliska w Sutton Hoo. Jak doszło do jednego z najważniejszych odkryć w historii?
Tkanina z Bayeux trafi do British Museum
Anglicy wielokrotnie próbowali wypożyczyć tkaninę. Nie udało się w tej sprawie dojść do porozumienia, by uświetnić koronację Elżbiety II w 1953 roku, ani też z okazji 900. rocznicy bitwy pod Hastings. 9 lipca 2025 roku prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił na platformie X, że ikoniczne dzieło po raz pierwszy w historii opuści ziemię francuską. Tkaninę z Bayeux będzie można podziwiać w British Museum już od września przyszłego roku do lipca 2027 roku. W zamian Francuzi będą mogli podziwiać anglosaskie skarby z Sutton Hoo, figury szachowe z Lewis i inne artefakty.
Źródła: