„To ja byłam kobietą życia Józefa Piłsudskiego”- Magdalena Boczarska i Maria Dębska o kobietach marszałka

opublikowano: 2019-07-26 12:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Na ekrany kin we wrześniu wchodzi najnowszy film o Józefie Piłsudskim. Kim jednak były najważniejsze kobiety życia marszałka? Bycie partnerką wielkiego człowieka to ogromna odpowiedzialność. Ta rola jest jednak tylko pozornie drugoplanowa. U boku Piłsudskiego stały dwie silne kobiety: Maria Piłsudska (Magdalena Boczarska) i Aleksandra Szczerbińska (Maria Dębska).
REKLAMA
(materiały dystrybutora)

Za produkcję odpowiada Studio Filmowe „Kadr”. Dystrybutorem jest NEXT FILM. Z kolei swoim patronatem przedsięwzięcie objęło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Premiera filmu „Piłsudski” w reż. Michała Rosy będzie miała miejsce 13 września 2019 roku. Obraz współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

O Piłsudskim mówiono, że zawsze był kochliwy i podatny na kobiece wdzięki. Jednak nie każda dama była w stanie zawrócić mu w głowie. Nieodmiennie fascynowały go kobiety silne, przepojone ambicją i oddane wielkim ideałom. Aby zrobić na nich wrażenie, był gotów skoczyć choćby w ogień.

Maria a może Aleksandra?

Nieznacznie starszą od siebie Marię Juszkiewiczową poznał, gdy sam był wrakiem człowieka. Po pięciu latach na Syberii – gdzie trafił, gdy został włączony przez brata w przygotowania do zamachu na cara – był schorowany, cerę miał koloru „nie bardzo czystej ziemi”, brakowało mu przednich zębów wybitych przez rosyjskich żołnierzy. Zadurzył się natomiast w kobiecie, wokół której ogniskowało się środowisko rewolucjonistów i o której względy zabiegała chmara adoratorów. Młody Ziuk konkurował nawet z Romanem Dmowskim – przyszłym przywódcą endecji. Jeśli chciał się liczyć w wyścigu do serca Juszkiewiczowej, musiał dowieść, że jest więcej niż byłym zesłańcem o aparycji włóczęgi.

Zobacz film „Piłsudski – kobiety”:

Maria wprowadziła go w szeregi socjalistów, zapoznała z liderami młodego ruchu, ręczyła za jego lojalność i poglądy. Za sprawą tej kobiety Piłsudski wszedł do PPS-u, został publicystą „Przedświtu” i „Robotnika”, a w przyszłości – jednym z liderów partii. Ślub wzięli w 1899 roku. I choć Ziuk zarzekał się, że żeni się tylko dla dobra partii, to jednak dla wybranki był gotów nawet zmienić wyznanie. Z katolicyzmu przeszedł na luteranizm.

Maria Dębska jako Aleksandra Szczerbińska (materiały dystrybutora)

Ola Szczerbińska miała w sobie równie wiele pasji. Dla Piłsudskiego była piękną, obrotną i nieustraszoną podkomendną. Młodsza od niego o 15 lat pomagała przywódcy przygotowywać napady, zamachy i szkolenia bojowe. Kiedy w 1907 roku on niespodziewanie wyznał jej miłość, była zszokowana. Dotąd sądziła, że pozostaną wyłącznie współpracownikami, a najwyżej – przyjaciółmi. Piłsudski wydawał jej się człowiekiem… zbyt posuniętym w latach. A poza tym wciąż miał żonę. Mimo to nawiązali romans. Chcąc nie chcąc, Ola została „tą drugą”. A Piłsudski, będąc sobą, nawet nie ukrywał romansu przed zrozpaczoną Marią.

Zobacz teaser:

Toksyczny układ trwał aż do roku 1921, gdy Maria zmarła na skutek przewlekłej choroby serca. Dopiero wtedy Ola, która już urodziła Ziukowi dwie córki, mogła oficjalnie zostać panią Piłsudską.

Obsada:

W rolach głównych zobaczymy Borysa Szyca (Józef Piłsudski), Magdalenę Boczarską (Maria Piłsudska), Jana Marczewskiego (Walery Sławek), Marię Dębską (Aleksandra Szczerbińska), Józefa Pawłowskiego (Aleksander Sulkiewicz), Tomasza Schuchardta (Aleksander Prystor), Kamila Szeptyckiego (Kazimierz Sosnowski), Elizę Rycembel (Wanda Juszkiewiczówna) oraz Marcina Hycnara (Witold Jodko-Narkiewicz).

Maria Dębska jako Aleksandra Szczerbińska i Borys Szyc jako Józef Piłsudski (materiały dystrybutora)

Szczegółowe informacje można znaleźć na "Facebooku":www.facebook.com/pilsudskifilm, "Instagramie":instagram.com/pilsudski_film oraz na "stronie internetowej filmu":next-film.pl/pilsudski.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone